معلم هنر
نگارش در تاريخ سه شنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۱ توسط mitra
فراخوان نمایشگاه وکتاب گرافیک معاصر ایران( دفتر اول- پوستر)
کتاب سیاه با هدف پربارتر نمودن کتاب یکصد سال "گرافیک معاصر ایران" اقدام به انتشار فراخوان پوستر می کند. بخش نخست از این کتاب دو جلدی، روند طراحی پوستر در ایران، از آغاز پیدایش تا حال را بررسی خواهد کرد که پژوهش و تالیف آن توسط آرش تنهایی و با همراهی محمد اردلانی، همچنین با مشاورت آیدین آغداشلو و ابراهیم حقیقی انجام می شود. جلد دوم این مجموعه با رویکرد هنرمند محور به معرفی پوستر های طراحی شده توسط موسسات، سازمان ها، آتلیه ها و طراحان پوستر معاصر ایران می پردازد که به یاری این فراخوان انتخاب می شوند.
  

 

 

فراخوان نمایشگاه وکتاب گرافیک معاصر ایران( دفتر اول- پوستر)

کتاب سیاه با هدف پربارتر نمودن کتاب یکصد سال "گرافیک معاصر ایران" اقدام به انتشار فراخوان پوستر می کند. 

بخش نخست از این کتاب دو جلدی، روند طراحی پوستر در ایران، از آغاز پیدایش تا حال را بررسی خواهد کرد که پژوهش و تالیف آن توسط آرش تنهایی و با همراهی محمد اردلانی، همچنین با مشاورت آیدین آغداشلو و ابراهیم حقیقی انجام می شود.

جلد دوم این مجموعه با رویکرد هنرمند محور به معرفی پوستر های طراحی شده توسط موسسات، سازمان ها، آتلیه ها و طراحان پوستر معاصر ایران می پردازد که به یاری این فراخوان انتخاب می شوند.

اهداف فراخوان:

·        روان سازی پژوهش و انتخاب آثار برای مولفین کتاب تاریخ گرافیک معاصر ایران.

·        ایجاد بستر مناسب برای حضور آثاری که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند.

·        ایجاد امکان حضور برای شرکت ها، سازمان ها، موسسات و آتلیه های تبلیغاتی، فرهنگی و هنری.

·        بها دادن به تمام گرایش های پوستر اعم از فرهنگی، تجاری، سیاسی، هنری و ...

·        ایجاد بستر مناسب جهت ایجاد شناخت نامه ی تمام طراحان و موسسات طراحی گرافیک فعال ایران.

گروه انتخاب آثار :

·        آقایان صادق بریرانی، قباد شیوا، رضا عابدینی، مسعود نجابتی، فرزاد ادیبی، مهدی سعیدی، محمد اردلانی و سرکار خانم پریسا تشکری

شرایط فراخوان :

·        این فراخوان تنها برای شاخه ی پوستر و اعلان بوده و دیگر آثار گرافیک از رقابت حذف خواهند شد.

·        شرکت در فراخوان برای تمامی موسسات، طراحان گرافیک حرفه ای و دانشجویان تابع ایران آزاد است.

·        تمام گرایش های پوستر از جمله فرهنگی، تجاری، سیاسی، هنری و... می توانند در فراخوان شرکت داده شوند.

·        پوسترهایی که خلاف مقررات و شئونات جمهوری اسلامی ایران باشند به نمایشگاه و کتاب راه نخواهند یافت.

·        پوسترهایی با متن غیر فارسی نیز، به شرط طراحی شدن توسط طراح تابع کشور ایران می توانند در فراخوان شرکت کنند اما درج ترجمه ی فارسی آن در فرم مربوطه بر روی سایت فراخوان الزامی است.

·        آثار می بایست تا تاریخ 30 آبان و فقط از مسیر سایت فراخوان به نشانی Poster.Blackbook.ir بارگذاری شوند.

·        آثار می بایست هماهنگ با اندازه ی 100 در 70 سانتی متر، با فرمت JPG ، به صورت RGB و با حداکثر حجم 5 مگابایت آماده ی بارگذاری شوند. (آثاری که با این مشخصات همخوانی نداشته باشند از دور رقابت حذف خواهند شد)

·        اطلاعات فرم ثبت نام در تهیه مطالب انتشاراتی و نمایشگاهی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، لذا صحت اطلاعات بر عهده شرکت کننده است.

·        شرط سنی برای شرکت در این فراخوان وجود ندارد.

·        هیچ محدودیتی در تکنیک و شیوه ی اجرا، موضوع و درونمایه و تعداد آثار ارسالی نمی باشد.

·        دبیرخانه مجاز است از آثار ارسالی برای امور پژوهشی، نمایشگاهی، تبلیغاتی و انتشاراتی با درج نام طراح استفاده کند.

·        به تمامی هنرمندانی که آثارشان به نمایشگاه راه یابد گواهی شرکت در نمایشگاه اهداء می‌شود.

·        هنرمندان حائز امتیازات بهتر، برای حضور در بخش دوم این کتاب (هنرمند محور) در اولویت خواهند بود.

·        هنرمندان حائز رتبه های برتر از امتیازات ویژه ای برای چاپ آثارشان در بخش هنرمند محور این کتاب برخوردار خواهند شد.

·        نمایشگاهی از آثار برتر این فراخوان در خانه ی هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

·        دبیرخانه فراخوان ارسال کننده ی پوستر را صاحب اثر می‌شناسد. در صورتی که خلاف آن ثابت شود، تمامی امتیازات متعلقه باطل و اثر مزبور از نمایشگاه و امور انتشاراتی حذف می‌شود همچنین عواقب حقوقی آن نیز بر عهده ارسال کننده خواهد بود.

·        تصمیم گیری در مورد مسایل پیش بینی نشده به عهده برگزار کننده است.

·        ارسال اثر به منزله ی قبول کلیه ی شرایط این فراخوان است.

مجموعه داران پوستر :

·         مجموعه دارانی که اعلان و پوستر از طراحان ایرانی دارند نیز می توانند با اعلام علاقمندی خود با کتاب "گرافیک معاصر ایران" همکاری نمایند، تا دبیرخانه پس از تهیه ی نسخه ی دیجیتال نسبت به چاپ اعلان ها و پوستر ها در کتاب با ذکر نام مجموعه دار آن اقدام کند. یک نسخه از این کتاب پس از انتشار به مجموعه داران همکاری کننده در این پژوهش اهدا خواهد شد.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88104744 -88104883 تماس حاصل نموده و یا با رایانامه یinfo@blackbook.ir مکاتبه فرمایند.

 

تلفن تماس: 88104744   -   88104883

Poster.Blackbook.ir

 فراخوان نمایشگاه وکتاب گرافیک معاصر ایران( دفتر اول- پوستر)


حامیان معنوی :
موزه هنرهای معاصر تهران، خانه هنرمندان ایران، فرهنگستان هنر، دفتر تجسمی حوزه هنری ، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و موسسه توسعه هنرهای تجسمی ایران، انجمن باور  و آریابان

منبع:http://news.blackbook.ir/

نگارش در تاريخ دوشنبه هشتم آبان ۱۳۹۱ توسط mitra

روز کوروش بزرگ، روز7 آبان (29 اکتبر) که تاریخ نویسان آن را روز ورود کورش به بابل و صدورمنشور کوروش می‌دانند به پیشنهاد سازمان بین‌المللی نجات پاسارگاد٬ انتخاب و نام‌گذاری شده است. این روز تاکنون بطور رسمی در تقویم ایران ثبت نشده است. این روز به مناسبت پایان تصرف امپراتوری بابل به دست سپاه هخامنشیان (۲۹ اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد) و پایان دوران ستمگری در جهان باستان انتخاب شده‌است.۲۵۴۴ سال پیش در همین روز اعلامیه تاریخی کورش بزرگ در زمینه حقوق افراد و ملل انتشار یافته بود که نخستین سنگ بنای یک دولت جهانی با منافع مشترک به شمار می‌آید.

نکات مطرح شده در آن عبارت اند از: از بین بردن تبعیضات نژادی و ملی،آزادی انتخاب محل اقامت، برهم زدن برده داری ، آزادی دین و مذهب و تلاش برای صلح پایدار میان ملتهاست.

 

هر سال در روزهفتم آبان ماه گروهی از مردم ایران می‌کوشند به صورت نمادین در آرامگاه کوروش با گردهمایی، یاد و نام کوروش را گرامی بدارند. بنای آرامگاه کوروش در شهرستان پاسارگاد در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شمال شیراز در استان فارس قرار دارد.

 این روز در هیچ تقویم یا سندی به طور رسمی ثبت نشده‌است اما گروهی از مردم ایران این روز را به عنوان روز کوروش گرامی می‌دارند.اسفندیار رحیم مشایی در آذر سال ۱۳۸۷ در اظهاراتی  از در نظر گرفتن روزی به نام «روز کوروش» در تقویم ملی ایران دفاع کرد.

منبع:ویکیپدیا فارسی

 اما باز هم این روز در تقویم ایران درج نمی شود. 

ما بالاخره نفهمیدیم کارگزاران فرهنگی کشور چه مشکلی با تاریخ ایران پیش ا اسلام دارند که سعی می کنند آن را از تقویم و کتاب و خاطره تاریخی مردم حذف کنند. پیشنهاد می کنم کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران نوشته مرتضی مطهری را بخوانید تا بفهمید که هم اسلام به ایران کمک کرد تا از نفوذ بیش از اندازه موبدان زرتشتی در حکومت و زندگی مردم آزاد شوند و هم ایران به اسلام کمک کرد تا با زبان هنر ایرانی اسلام را در میان مردم جهان بگستراند. 

باید بدانیم چه داشته ایم و چه بوده ایم تا بتوانیم بفهمیم می خواهیم چه کار بکنیم و چه بشویم. این جمله را به نقل از کتاب کهن دیار نوشته بهنام محمد پناه به همه انانکه فکر می کنند تاریخ به درد نمی خورد تقدیم می کنم:

آینده از آن ملتی است که گذشته خود را می شناسد.

بگذاریم فرندانمان با تاریخ کشورمان آشنا شوند تا افتخار کنند به داشتن روشنفکرانی چون کوروش و فکر نکنند روشنفکری از غرب به کشورشان آمده است. فکر نکنند که برای روشنفکر شدن باید روش و منش غربی ها را در پیش بگیرند. 

 اگر فرزندان ما نمی خواهند مطابق فرهنگ خودمان حرکت کنند، فکر کنند و لباس بپوشند مشکل از جانب آنها نیست بلکه  کوتاهی از ماست. ما با خالی گذاشتن بخشی از ذهنشان که مربوط به داشته های تاریخی و ملی و فرهنگی ایران است، اجازه دادیم تا این فضا مورد استفاده رسانه های غربی قرار بگیرد. اگر ما فرزندانمان را با فرهنگ غنی ایرانی بپروریم و اگر انها به ایرانی بودنشان افتخار کنند هرگز تن به رفتار و گفتار مطابق فرهنگهای بیگانه نخواهند داد.

هنوز هم دیر نشده.بیایید کمی رفتارمان را در برابر تاریخ و فرهنگ اصلاح کنیم.  بیایید سخن گفتن از کوروش بزرگ را مخالفت با اسلام معنا نکنیم. 

به یاد این مرد بزرگ بار دیگر وصیتنامه اش را مطالعه کنیم:

نگارش در تاريخ دوشنبه هشتم آبان ۱۳۹۱ توسط mitra
سلام. دوست عزیزی درباره نحوه ادامه تحصیل بعد از ترک تحصیل سوالی پرسیده بودند که در این پست پاسخ ایشان را برای ایشان و تمام کسانی که مشکل مشابه دارند ارائه می کنم.

برای دریافت دیپلم در هر رشته ای اعم از نظری یا فنی و حرفه ای باید چند کتاب را در رشته مورد نظرتان به اضافه دروس باقی مانده عمومی به صورت اموزش از راه دور بزرگسال امتحان بدهید. شما باید ابتدا مدارک تحصیلی خود را به قسمت سنجش اداره آموزش و پرورش ارائه کنید تا مشخص کنید چه درسهایی را گذرانده اید و چه درسهایی باقی مانده است. سپس رشته ای که می خواهید امتحان بدهید از طرف مسوول سنجش در اداره اموزش پرورش در هر ناحیه یا منطقه ای که باشید به شما معرفی می شود.برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم به نزدیک ترین اداره آموزش و پرورش محل زندگی خود مراجعه کرده از مسوول سنجش اطلاعات دقیق تر درباره عنوان کتب امتحانی و نحوه دادن آزمون و زمان ان کسب کنید.

برای شرکت در دوره های فراگیر به خصوص اگر در مقطع کارشناسی باشد باید حتما مدرک پیش دانشگاهی داشته باشید. یعنی پس از دریافت دیپلم باید ازمون پیش دانشگاهی داده مدرک پیش دانشگاهی هم بگیرید و بعد در دوره فراگیر مورد نظرتان شرکت کنید.

امیدوارم تا حدودی توانسته باشم شما را راهنمایی کنم. موفق باشید.

نگارش در تاريخ شنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۱ توسط mitra
سلام. امروز میخوام یک کتاب خوب در زمینه مبانی هنرهای تجسمی به شما معرفی کنم.

مبادي سواد بصري
A primer of Visual Literacy
كتاب مبادي سواد بصري
نوشته: دونيس آ. دنيس
ناشر: خانه هنرمندان
ترجمه: نسيم منوچهر آبادي
شابک: 9789649618708
تعداد صفحات: 290
اطلاعات چاپ: قطع رقعی - 1383~89
قیمت پشت جلد: 35000 ريال

مطالعه این کتاب رو به همه مدرسان درس مبانی هنرهای تجسمی در هنرستان و دانشگاه و همچنین به هنرجویان رشته های هنرهای تجسمی( نقاشی- گرافیک- طراحی دوخت - صنایع دستی- معماری- عکاسی و...) بخصوص در مقاطع کاردانی به بالا پیشنهاد می کنم.

 

نگارش در تاريخ چهارشنبه دوازدهم مهر ۱۳۹۱ توسط mitra

سلام. سال تحصیلی جدید را به خانواده بزرگ آموزش دهنده و آموزش گیرنده تبریک می گویم. 

با اینکه امسال آموزش و پرورش خیلی سعی کرد از روز اول مهر کلااسها دایر و مرتب باشد ولی انگار این ارگان همیشه باید یک جایش بلنگد.

 با استقرار نظام آموزشی جدید امسال انبوهی از معلمان بدون دانش آموز (مازاد) تا همین دیروز(طبق منابع موثق) در راهروهای اداره  سرگردان بودند. جالب اینکه با وجود این بلبشو اداره کل لطف فرموده تعدادی هم معلم تازه استخدام شده به شهرستان ها فرستاده اند که معلوم نیست باید با اینها چه کار کرد. 

به هر حال با این طرح نظام 6-3-3 معلوم نیست باید چند نسل از دانش آموزان قربانی شوند تا نظام جدید آموزشی مستقر شود و معلمان و دانش آموزان و خانواده ها به این سیستم عادت کنند و یا حد اقل خود مدیران اجرایی این نظام خودشان توجیه شوند تا بتوانند بقیه را توجیه کنند( البته اگر تا آن زمان مسوولان آموزش و پرورش هوس نکنند سیستم آموزشی را مطابق کشور دیگری تغییر بدهند.) بیخود نیست که هرکس دستش به دهانش می رسد فرزندش را از ایران خارج می کند تا به تحصیل یا ادامه تحصیل بپردازد.

در این میان کتابهای کسری که فایل PDF آنها را هم به علت مشکلات فنی سایت چاپ کتب درسی نمی توان تهیه کرده به دانش آموزان داد قوز بالا قوز است. برای من این سوال مطرح است:                                                                 با وجود اینکه برخی کتب تا اواسط آبان در اختیار دانش آموزان نیست و نیز تعطیلی های ناگهانی مدارس بر اثر بارش برف و یا تعطیلات بین التعطیلین پیش بینی نشده و نیز اردوهای یک هفته ای دانش آموزان به جنوب کشور ( که البته زمان دقیقش تا چند روز قبل از اردو معلوم نیست) چگونه می توان برای یک سال برنامه ریزی کرد و "طرح درس سالانه " طراحی نمود؟

خدا آخر و عاقبت ما و فرزندانمان را با این " آموزش و پرورش" به خیر کند.

تا بعد...

نگارش در تاريخ چهارشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۱ توسط mitra

فرصتی بود برای خلوت با خویشتن . 

جایی در زمان  که در آن پس از یک سال  روزمرّگی ، اندیشه و  تن خویش را از آلودگیها بپالایی .

 اگر هنوز خود را از پیرایه های جسم و جانت نپرداخته ای افسوس نخور.

برای پالایش خویشتن هیچ گاه دیر نیست. 

رمضان تنها بهانه است . 

عید سعید فطر بر همه  فرزندان آدم و حوا مبارک.

نگارش در تاريخ چهارشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۱ توسط mitra

سلام. مدتی است که در کلاس های  icdl2 در یک آموزشگاه علوم کامپیوتر مشغول هستم. برایم خیلی جالب است که در این کلاس ها  با وجود ویندوز 7 و 8 ، باید ویندوز xp را یاد بگیریم و امتحان بدهیم( جای شکرش باقی است که ویندوز 98 درس نمی دهند).

خلاصه، چند نمونه سوال برای کسانی که می خواهند این مطالب را امتحان بدهند در اختیار شما عزیزان قرار می دهم. امیدوارم  که استفاده کنید.

1-حافظه RAM را تعریف کنید .

حافظه با دستیابی مستقیم یا دستیابی تصادفی ، محلی است که دستورالعمل ها و داده های برنامه در آن ذخیره می شوند .

Ram حافظه ای است که با قطع برق اطلاعات آن از بین خواهد رفت .    

موارد الف و ب صحیح است .                                                                       

هیچکدام

2- سیستم عامل DOS چند کاربره است ؟
تک کاربره                

دو کاربره                

سه کاربره               

چند کاربره

3- حافظه های اصلی کامپیوتر را نام ببرید .
EROM – EPROM   

        ROM – RAM  

        EROM – RAM                   

 موارد الف و ب

4- موارد مهم كنترل كننده حافظه كدامند؟
اعلام خبر شارژ يك سلول                                               

مشخص نمودن نوع سرعت ، ميزان حافظه و بررسي خطا

مشخص نمودن سطر و ستون ، نگهداري وضعيت ، بازخواني و بازنويسي داده ها    

خواندن و برگرداندن سيگنال از يك سل

5- حافظه ROM را تعریف کنید .
Rom یک حافظه فقط خواندنی است که با قطع برق اطلاعات آن از بین نمی رود .
Rom
حافظه ای بر پایه نیمه هادی است که به دستورالعمل ها یا داده های قابل خواندن یا غیر قابل خواندن تغییری را در خود جای می دهد   .                                                   

موارد الف و ب               

هیچ کدام

6- در واژه مخفف CPU حرف C دلالت بر کدام گزینه دارد ؟
واژه Central                

 واژه Computer           

 واژه Complex       

 واژه Computing

7- مانیتور جزء وسایل ورودی است یا خروجی ؟
ورودی        

 ورودی – خروجی               

خروجی              

هیچکدام

8- مفهوم بیت چیست ؟
به کوچکترین واحد حافظه بیت می گویند .                          

به مجموع صفر و یکهای درون کامپیوتر بیت می گویند .

بیت فقط مقدار صفر یا یک در مبنای دودویی می باشد .         

موارد الف و ج

9- حرف R در واژه مخفف ROM دلالت بر کدام گزینه دارد ؟
واژه Random              

واژه Read     

واژه Regular               

واژه Right

10- وسایل جانبی کدامند ؟
وسایلی هستند که بودن یا نبودن آنها خللی در استفاده از کامپیوتر ایجاد نمی کند .
هر وسیله ای که خارج از واحد سیستم (Case ) قرار داشته باشد وسیله جانبی نامیده می شود .  

موارد الف و ب                 

هیچ کدام

11- موارد استفاده حافظه هاي Sram و Dram در كجاست ؟
از حافظه هاي Sram بمنظور افزايش سرعت پردازنده و از حافظه هاي Dram براي فضاي حافظه Ram در كامپيوتر استفاده مي گردد
از حافظه هاي Sram براي فضاي حافظه Ram و از حافظه Dram براي افزايش سرعت پردازنده استفاده مي شود
هر دو نوع اين حافظه ها از رده خارج شده اند                 

موارد استفاده هر دو نوع اين حافظه در كامپيوترهاي Apple مي باشد

12- چاپگر را تعریف کنید .
متن یا تصویر ایجاد شده بوسیله کامپیوتر را بر روی کاغذ پیاده می کند . 

چاپگر یکی از ابزارهای خروجی کامپیوتر است .

موارد الف و ب       

هیچکدام

13- سیستم عامل چیست ؟
سیستم عامل باعث افزایش سرعت کامپیوتر می گردد .  

واسط بین RAM و ROM است .     

کنترل کننده رابطه RAM و ROM است .                                    

نرم افزاری است که مسئول کنترل و بکارگیری منابع سخت افزاری مانند حافظه واحد پردازش مرکزی (CPU) ، فضای ذخیره سازی دیسک و تجهیزات جانبی میباشد 

14- روشهاي اندازه گيري ميزان كارآيي يك هارد ديسك كدامند ؟

ميزان قابليت ذخيره داده ، تعداد سكتور       

تعداد سكتور و تعداد شيار در آن هارد ديسك      

ميزان داده ، زمان جستجو      

هيچكدام

15- آنچه كه باعث جدا بودن كامپیوتر از ديگر ماشينهاي محاسبه گرديده است چيست ؟
قابليت ذخيره اطلاعات                                                    

دارا بودن سرعت بسيار براي محاسبه   

دارا بودن سرعت ، دقت و اطمينان بالا در انجام كارها               

قابليت جابجايي اطلاعات

16- تفاوت ساختاري تراشه هاي Ram و Rom در چيست ؟
حافظه Ram از ترانزيستور به منظور فعال و غير فعال كردن دستيابي به يك خازن در نقاط برخورد سطر و ستون استفاده مي كند در صورتيكه تراشه هاي Rom از يك ديود استفاده مي نمايند                                                    

حافظه Ram از يك ديود استفاده مي نمايد اما حافظه Rom از ترانزيستور استفاده مي كند

Rom فقط خواندني و Ram فقط نوشتني است                           Rom 

فقط نوشتني و Ram فقط خواندني است

17- ظرفيت يك فايل بر مبناي .............. تعيين مي گردد .
بيت            

بايت        

مگابايت      

كيلو بايت

18- کیبورد جزء اجزاء خروجی محسوب می شود یا ورودی؟
خروجی       

ورودی      

ورودی – خروجی           

هیچکدام

19-ماوس را تعریف کنید .
ابزاری ورودی که به کاربر اجازه می دهد به اقلام موجود بر روی صفحه تصویر اشاره و آنها را انتخاب کند .
ماوس یک وسیله ورودی در کامپیوتر می باشد .    

موارد الف و ب         

هیچکدام

20- عمل کشیدن و رها کردن چه اثری بر محتویات یک فایل یا پوشه می گذارد ؟
محتویات آن فایل را باز می کند .  

محتویات آن فایل پاک می شود .            

هیچ اثری در محتویات نمی گذارد .

21- برای بستن پنجره My Computer کافیست :
از منوی File گزینه Close را کلیک کنیم          

روی علامت ضربدر سمت راست گوشه بالای صفحه نمایش کلیک کنیم .

از منوی Start گزینه Shut-Down را کلیک کنیم .      

گزینه الف و ب

22- کدام گزینه هنگام فرمت کردن دیسک ، شما را از وجود سکتورهای خراب آگاه می سازد ؟
گزینه Quick format          

 گزینه Check Format   

              Full Format    

              Scan Disk

23- برای ایجاد یک پوشه چگونه باید عمل کرد ؟
فشردن دکمه سمت راست ماوس سپس انتخاب گزینه New و سپس گزینه Folder 
فشردن دکمه سمت راست ماوس سپس انتخاب گزینه New و سپس گزینه Short Cut
با استفاده از Windows Explorer                        الف و ج

24- گزینه Cut روی پرونده ها چه عملی انجام می دهد ؟
با این دستور می توان قسمتی از پرونده را در حافظه Ram قرار داد.     

با این دستور می توان قسمتی از پرونده را حذف کرد .

با این دستور می توان قسمتی از پرونده را انتقال داد .                      

همه موارد فوق

25- از چه دستوری در بازیافت برای برگرداندن فایلهای حذف شده استفاده می کنیم ؟
Redo     

     Restore  

        Remove 

       Rename

26- چگونه می توان تصویری را به کاغذ دیواری تبدیل کرد در حالیکه تمام Desktop را بپوشاند ؟
properties/display/stretch                                        properties / display/background/tile
display/tile                                                                          display / strech
27- برنامه My Computer
برای نگهداری فایلها و پوشه ها استفاده می شود .            

ابزاری برای مدیریت و سازماندهی فایلها و پوشه هاست .

ابزاری جهت اجرای برنامه هاست .                           

همه گزینه ها درست است .

28- مرکز کنترل (Control Panel ) جزء گزینه های کدام برنامه های زیر است ؟
از منوی Start گزینه     Documents 

از منوی Start گزینه Setting  

 از منوی Start گزینه Programs 

هیچکدام

29- گزینه Cut روی پرونده ها چه عملی انجام می دهد ؟         
با این دستور می توان قسمتی از پرونده را در حافظه Ram قرار داد .    

با این دستور می توان قسمتی از پرونده را حذف کرد .

با این دستور می توان قسمتی از پرونده را انتقال داد .             

همه موارد فوق

30- برای خالی کردن Recycle -bin از کدام گزینه استفاده می کنیم ؟
Restore  
   

     Empty  

  Drag&Drop      

   الف و ج

31- فرق بین برنامه My Computer ، Windows Explorer چیست ؟
هر دو یکسان هستند .        

برنامه My Computer دارای یک ناحیه خالی ولی Explorer دارای دو ناحیه مرتبط بهم است .

برنامه My Computer بهتر اجرا می شود .                               

برنامه Windows Explorer بهتر اجرا می شود .

32- چگونه می توان فایل Backup.hlp را پیدا و باز کرد ؟    

    اسم فایل/ Find                  Find / Open                    Find / File / Open               هیچکدام


در صورت نیاز به نمونه سوالات بیشتر و نیز نمونه سوالات عملی به ادامه مطلب مراجعه بفرمایید.


ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ پنجشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۱ توسط mitra


آینده از آن ملتی است که گذشته خود را می شناسد.

(ر.ک.کهن دیار-جلد1-بهنام محمدپناه-انتشارات سبزان)

چرا؟ 

یک مثال بزنیم. فرض کنید ایران امروز ما یک جوان 25 ساله است و می خواهد ازدواج کند. وقتی به خواستگاری می رود از او می پرسند اسم و فامیلت چیه؟ اهل کجایی؟ بابات چه کاره است؟ 

آیا این فرد بدون دانستن گذشته خانوادگی اش می تواند ازدواج کند؟

بیایید با تاریخ ایران آشتی کنیم. بیایید اول خودمان و بعد با فرزندانمان تاریخ ایران را مطالعه کنیم. ایران در صورتی پیشرفت خواهد کرد که ما دانش پیشینیانمان را فرا گرفته باشیم و دانش امروزمان را بر پایه دانش دیروزمان بنا کنیم. اگر معمار هستیم مطالعه معماری ایران را از تمدن آرتا تا تمدن اسلامی مطالعه کنیم . فقط در این صورت است که خواهیم توانست معماری مدرن ایرانی خلق کنیم ؛ نه اینکه معماری مدرن اروپا را کپی کنیم.

اگر قرار است نقاشی کنیم، ابتدا فضاسازی در نقاشی ایرانی را از مانی تا  رضاعباسی مطالعه کنیم و بعد نقاشی خلق کنیم( البته فرشچیان تا حدودی این کار را کرده است) نه اینکه سبکهای  نقاشی اروپا را کورکورانه تقلید کنیم.

و بالاخره اگر می خواهیم تغییری در ساختار آموزش ایجاد کنیم، ابتدا تاریخ آموزش را در ایران از دانشگاه جندی شاپور تا مدرسه دارلفنون مطالعه کنیم تا یک سیستم آموزشی مطابق فرهنگ مردم ایران طراحی کنیم نه اینکه هر شش سال یکبار سیستم آموزشی یکی از کشورهای جهان را کپی کنیم.

 ایران ، این درخت تناور کهن تشنه توجه است ؛ بیایید با ریشه مان آشتی کنیم و بگذاریم فارغ از مشکلات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و ...  فرهنگ ایرانی مدرن در قرن بیست و یکم  به دور از هیاهوهای تبلیغاتی رسانه ها جان بگیرد. 

بیایید بزرگان علم و دانش و حکمت سرزمینمان را بشناسیم و به جهانیان معرفی کنیم. بیایید میراث های فرهنگی و هنری مان را و آنچه از گذشته مان باقی مانده خودمان پاس بداریم و منتظر اقدامات دولت و ارگان و ادارات برای نگهداری انها نباشیم. ( حداقل می توانیم رویشان یادگاری ننویسیم)

ایرانی هرگز خواهان به دست آوردن رفاه بدون زحمت و عرق جبین نبوده است. ایرانی اهل فکر و اندیشه است نه کپی کردن  . اهل عمل است نه  تنبلی و تن پروری. اهل آزادی و آزاد اندیشی است نه تفتیش زندگی و فکر و عقاید دیگران. ایرانی اهل بخشش است نه طمع و زیاده خواهی و خست . 

بیایید با اجدادمان آشتی کنیم و از آنها خوب زیستن را بیاموزیم و آنچنان زندگی کنیم که شایسته کشوری با قدمت تمدن بیش از 12000 ساله است.

 بیایید ایرانی شویم


نگارش در تاريخ چهارشنبه چهارم مرداد ۱۳۹۱ توسط mitra

سلام. با توجه به سوال دانش آموزان عزیز مبنی بر چگونگی تغییر رشته تصمیم گرفتم اطلاعاتی در این زمینه ارائه کنم.

 تغییر رشته از سال سوم به پیش دانشگاهی

اگر دانش اموزی سال سوم دبیرستان باشد ویا دیپلم گرفته باشد وبخواهد تغییر رشته دهد(تجربی - ریاضی- انسانی -هنر)می تواند خود را با توجه به جدول زیر آماده نماید  وجهت شرکت در امتحانات تغییر رشته که با صلاحدید امتحانات آموزش وپرورش در شهریور - دیماه یا خرداد ماه برگزار می شود شرکت نماید وپس از موفقیت در آن آزمونها تغییر رشته دهد ودر دوره ی پیش دانشگاهی شرکت نماید .

لازم به ذکر است که کلیه فارغ التحصیلان  کاردانش وفنی وحرفه ای هم که تمایل به انجام این کار داشته باشند به شرط داشتن دیپلم می توانند این اقدام را انجام داده و جهت ثبت نام به مدارس دولتی یا غیر دولتی مراجعه نمایند.

دروس امتحانی تغییر رشته متقاضیان ورود به پیش دانشگاهی از هر رشته ای به هنر:

- تاریخ هنر ایران

- تاریخ هنر جهان

- مبانی هنرهای تجسمی

- طراحی 1

اما اگر فردی بخواهد دوره ی پیش دانشگاهی ر ا بصورت داوطلب آزاد (غیر حضوری )بگذراند می تواند بدون شرکت در امتحانات تغییر رشته پیش دانشگاهی هر رشته ای را در آن دوره انتخاب وثبت نام نماید .

 تغییر رشته از سال دوم به سوم

 فقط دانش آموزان سال دوم که به دلایلی قصد تغییر رشته دارند ؛ می توانند با هماهنگی مشاور

و تکمیل نمون برگ شماره ½ تقاضای تغییر رشته ، دو هفته قبل از امتحانات خرداد یا شهریور، در امتحانات مربوطه شرکت نموده و در صورت قبولی ، سال سوم را در رشته جدید ادامه تحصیل دهند.

- تغییر رشته از هر رشته ای به کار دانش نیازبه امتحان ندارد، فقط باید هنرستان مورد نظر ظرفیت داشته باشد.

- تغییر رشته از سایر رشته ها ، به فنی و حرفه ای با قوانین موجود(کمبود ظرفیت هنرستان ها) عملا“ امکان پذیر نیست مگر با کسب مجوز از اداره آموزش و پرورش و موافقت هنرستان مورد نظر.


نگارش در تاريخ سه شنبه سوم مرداد ۱۳۹۱ توسط mitra

سلام . بعد از مدتها موفق شدم عکسهای اصفهان رو بذارم. عکسها خیلی زیاد بودند و انتخاب سخت. اما به هرحال دیدن گوشه ای از هر کدام از این جاهای دیدنی خالی از لطف نیست. ببینید و لذت ببرید و اگر هنردوست یا هنرمند هستید حتما به اصفهان سفر کنید.


کاخ چهل ستون

نقاشی های کاخ چهلستون

نقاشی دوره قاجار بر روی نقاشی دوره صفویه بر دیوار چهلستون

ساختمان انتهایی باغ چهلستون

نمونه هایی از سنگهای سرویس بهداشتی حکاکی شده در انتهای باغ موزه چهلستون

نمای عالی قاپو در میدان نقش جهان

ورودی عمارت عالی قاپو

تالار موسیقی عمارت عالی قاپو

میدان نقش جهان و مسجد امام از بالای عالی قاپو


مسجد امام


مسجد شیخ لطف الله

کاخ هشت بهشت

سی و سه پل

منار جنبان

پل خواجو

مسجد جامع اصفهان

محراب گچبری معروف به اولجایتو در مسجد جامع اصفهان

منبر منبت کاری شده در مسجد جامع اصفهان


حمام علیقلی اقا

 موزه هنرهای معاصر اصفهان

کلیسای وانک

اولین دستگاه چاپ کتاب در ایران در جلفای اصفهان

چند نمونه کتاب از کتب قدیمی در موزه کلیسای وانک

 

مسجد سید

آتشکده (آتشگاه) اصفهان

باغ گلها- اصفهان

باغ پرندگان - اصفهان


نگارش در تاريخ شنبه هفدهم تیر ۱۳۹۱ توسط mitra
سلام. به تازگی از سفر به اصفهان برگشته ام.

 

با توجه به این که سازمان میراث فرهنگی در رسانه ها تبلیغات زیادی درباره  پایتخت فرهنگی ایران و مراقبت از آثارش کرده بود. فکر می کردم  با ورود به هر یک از بناهای تاریخی اصفهان باید وارد جایی با حفاظت سفت و سخت از اثار ، مثل موزه لوور بشوم اما هیهات!

هرچه بیشتر از آثار دیدن می کردم بیشتر اعصابم خرد می شد . به طوری که خوشحال می شدم که حداقل آثاری از ایران خارج شده و در موزه های خارجی حفاظت می شوند. 

نقاشی روی گچ های ساختمان رکیب خانه(موزه هنرهای تزیینی اصفهان) همینطور توسط یک گچکار ناشی زیر لایه ای از گچ مدفون شده اند. 

نقاشی های دیواری عالی قاپو  همینطور در معرض دستمالی بازدید کنندگان و  نور فلاش انهاست.

سی و سه پل به خاطر ساخت مترو  اصفهان ترک خورده و زاینده رود خشک شده که خود باعث تخریب بیشتر این پل شده است.

 از کاخ هشت بهشت تنها مخروبه ای باقی مانده است. روی ستون های تازه مرمت شده مسجد جامع یادگاری کنده اند، تنها آسیاب آبی  باقی مانده در حال تخریب است و خانه های سنتی هر روز بیشتر از دیروز در کام ساخت و ساز های مدرن فرو می روند.

تنها جایی که احساس کردم واقعا از آثار حفاظت می شود حمام علیقلی آقا بود که البته در هر قسمت از آن یک راهنمای موزه هم بود. 

 آثار موزه را نمی توان عکسبرداری یا فیلم برداری کرد. در سایت میراث فرهنگی هم نشانی از تصاویر آثار موجود در موزه نیست. حتی بروشور ،کتابچه ،لوح فشرده یا نرم افزاری از اثار موزه تهیه نشده تا در اختیار بازدید کنندگان قرار بگیرد. در حالی که تصاویر آثار ایرانی موجود در موزه های خارج از ایران را در هر سایت و وبلاگ و کتابی می توان یافت. با این وضع باید برای تهیه تصویر از اثار موزه از ارگان یا سازمانی نامه مکتوب بداشته باشی .

 خلاصه به همه کسانی که به تاریخ ایران علاقمندند توصیه می کنم قبل از اینکه باقی مانده اثار از بین برود به اصفهان بروند و تا جایی که می توانند  ببینند و تحقیق و بررسی کنند و فیلم و عکس بگیرند چون با این وضع نگهداری میراث فرهنگی معلوم نیست این آثار بخت برگشته تا چند وقت دیگر دوام خواهند آورد.

آخ ی ی ی ی ........ش ش ش ش ش بالاخره غر زدن هام تموم شد. خوب حالا بریم سر وقت زیباییهاش که وصف نشدنیه ولی از قدیم گفتن وصف العیش نصف العیش

دیدنیهای اصفهان:

میدان نقش جهان

سی وسه پل

پل خواجو

کاخ و باغ هشت بهشت

عمارت عالی قاپو

کاخ موزه و باغ چهل ستون

مدرسه و خیابان چهارباغ

منار جنبان

آتشکده یا آتشگاه (ساسانی)

مسجد جامع

مسجد شیخ لطف ا...

مسجد امام (شاه)

مسجد سید

کلیسای وانک

موزه کلیسای وانک

حمام علیقلی اقا

بازار سنتی علیقلی آقا

بازار قیصریه

برج کبوترخانه

موزه هنرهای تزیینی اصفهان(رکیب خانه)

کتابخانه هخامنشی( کاملا تخریب شده)

به زودی عکسهای خودم از اصفهان رو خواهید دید. فعلا سرم شلوغه


نگارش در تاريخ سه شنبه سی ام خرداد ۱۳۹۱ توسط mitra

سلام. امروز یک کار آبرنگ دیگه از خودم گذاشتم. لطفا نظر یادت.ن نره.

نقاشی آبرنگ- گلدان و گلیم

نگارش در تاريخ یکشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۱ توسط mitra

سلام. امروز دو اثر آبرنگ دیگه از خودم گذاشتم. نظر یادتون نره.

نقاشی آبرنگ - گل های آهار صورتی

نقاشی آبرنگ - گل های لاله صورتی

نگارش در تاريخ سه شنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۹۱ توسط mitra

سلام. امروز می خوام چند اثر از کارهای آبرنگ خودم رو برای شما نمایش بدم. امیدوارم بپسندید. ضمنا نظر یادتون نره.


نقاشی آبرنگ- گلدان گلهای بهاری

نقاشی آبرنگ - گل رز زرد

نگارش در تاريخ دوشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۱ توسط mitra
سلام. میلاد مولود کعبه و روز نکوداشت پدر مبارک. این تصاویر زیبا را به این مناسبت ببینید.

مولود کعبه اثر محمود فرشچیان

مولود کعبه اثر رضا بدر السماء

یتیم نوازی علی (ع)

یتیم نوازی علی (ع)


 

نگارش در تاريخ دوشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۱ توسط mitra
سلام. با توجه به درخواست عزیزانی که می خواستند بدانند از هر فصل کتاب چند نمره خواهد آمد  استاندارد بارم درس تاریخ هنر جهان را خدمت عزیزان هنرجو تقدیم می کنم.

-فصل۱ -  آغاز هنر ۲۵/۱  

-فصل۲- هنر میانرودان ۵/۱  

-فصل ۳- هنر مصر ۱ 

-فصل۴- هنر اژه و یونان   ۲۵/۱

-فصل۵- هنر اتروسک و روم  ۵/۱

-فصل۶- هنر  هند ۷۵/۰

- فصل ۷ - هنر چین  ۷۵/۰

-فصل۸- هنر  ژاپن  ۷۵/۰

- فصل۹ - هنر امریکای پیش از کلمب  ۷۵/۰

- فصل۱۰- هنر اسلامی  ۲۵/۲

-فصل ۱۱- هنرصدر مسیحیت و بیزانس   ۲۵/۱

- فصل۱۲-  هنر قرون وسطی  ۲۵/۱

- فصل ۱۳- هنر رنسانس   ۵/۱

- فصل ۱۴- هنر رنسانس تا قرن بیستم ۲

- فصل ۱۵- هنر قرن بیستم   ۲۵/۲

امیدوارم خوب امتحان بدهید و موفق شوید.تا بعد...

نگارش در تاريخ شنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۱ توسط mitra
سلام بر زیباترین اثر هنری خداوند ، زن! 

                                 در زاد روز بانوی بزرگ فاطمه زهرا (س)


خداوند تو را  زیبا، لطیف ، توانا، آزاد ،نجیب، مهربان، پر احساس و  اندیشمند  آفرید. بر خود ببال که زن  هستی و چنان بزی که لایق زن بودن باشی. 

 ای آنکه نسل بشر را در دامان خود می پروری و بدین گونه انسان ها را در زمین جاودانه می کنی،  روزت مبارک .

کودکی که آماده تولد بود نزد خدا رفت و از او پرسید: می گویند فردا شما مرا به زمین می فرستید، اما من به این کوچکی و بدون هیچ کمکی چگونه می توانم برای زندگی به آنجا بروم؟

خداوند پاسخ داد: در میان تعداد بسیاری از فرشتگان من یکی را برای تو در نظرگرفته ام، او از تو نگهداری خواهد کرد.

اما کودک هنوز اطمینان نداشت که می خواهد برود یا نه: اما اینجا در بهشت، من هیچ کاری جز خندیدن و آواز خواندن ندارم و اینها برای شادی من کافی هستند

خداوند لبخند زد: فرشته تو برایت آواز خواهد خواند و هر روز به تو لبخندخواهد زد تو عشق او را احساس خواهی کرد و شاد خواهی بود

کودک ادامه داد: من چگونه می توانم بفهمم مردم چه می گویند وقتی زبان آنها را نمی دانم؟

خداوند او را نوازش کرد و گفت: فرشتهّ تو، زیباترین و شیرین ترین واژه هایی را که ممکن است بشنوی در گوش تو زمزمه خواهد کرد و با دقت و صبوری به تو یاد خواهد داد که چگونه صحبت کنی

کودک با ناراحتی گفت: وقتی می خواهم با شما صحبت کنم، چه کنم؟

اما خدا برای این سوال هم پاسخی داشت: فرشته ات دست هایت را در کنار هم قرار خواهد داد و به تو یاد می دهد که چگونه دعا کنی

کودک سرش را برگرداند و پرسید: شنیده ام که در زمین انسان های بدی هم زندگی می کنند، چه کسی از من محافظت خواهد کرد؟

خداوند پاسخ داد: فرشته ات از تو مواظبت خواهد کرد، حتی اگر به قیمت جانش تمام شود

کودک با نگرانی ادامه داد: اما من همیشه به این دلیل که دیگر نمی توانم شما را ببینم ناراحت خواهم بود

خداوند لبخند زد و گفت: فرشته ات همیشه دربارهّ من با تو صحبت خواهد کرد و به تو راه بازگشت نزد من را خواهد آموخت، گرچه من همیشه در کنار تو خواهم بود

در آن هنگام بهشت آرام بود اما صداهایی از زمین شنیده می شد

کودک فهمید که به زودی باید سفرش را آغاز کند. او به آرامی یک سوال دیگر از خداوند پرسید: خدایا! اگر من باید همین حالا بروم پس لطفآ نام فرشته ام را به من بگویید

خداوند شانه او رانوازش کرد و پاسخ داد: 

نام فرشته ات اهمیتی ندارد، می توانی او را مادر صدا کنی

سلام . با توجه به اینکه کتاب تاریخ هنر جهان تازه تالیف شده و نمونه سوال های نهایی سال های قبل تقریبا بلا استفاده شده است، نمونه سوالاتی را که از آغاز امسال برای امتحانات هنرجویانم طرح کرده ام را در اختیار  هنرآموزان و هنرجویان عزیز می گذارم. امیدوارم استفاده کنید.  

فصل1- آغاز هنر

- نقاشی های غار لاسکو  به چه سبکی کار شده اند؟

- نقاشی های غار لاسکو مربوط به کدام گزینه از گزینه های زیر است؟

                    1. جادوی شکار                2.آیین باروری        3.هردو مورد

- در کدام منطقه آسیا نخستین  دهکده های دوره نوسنگی شکل گرفته است؟

- تندیس های زنانه که از دوره نوسنگی برجا مانده است نمایانگر چیست؟چرا؟

- از چه زمانی سفالینه ها از تقارن منظمی برخوردار شده اند؟ چرا؟

-  اهمیت سازه استون هنج انگلستان در چه بوده است؟

- کدام اقوام به عنوان اقوام بدوی یا ابتدایی شمرده می شوند؟

- دو مورد از خصوصیات تندیس های افریقایی را بنویسید.

- در نقاشی های مردم کدام منطقه علاوه بر شکل ظاهری ، اندام های داخلی نیز مثل قلب نقاشی می شود؟

- نقاشی روی شن  مربوط به کدام تمدن است و به چه منظور انجام می شود؟

- کدام یک از عبارات زیر درست و کدام یک  اشتباه است؟

             نقاشی آیینی روی شن مربوط به هنر سرخپوستان امریکای شمالی است.

             مهمترین قالب هنر افریقایی ساخت معابد است.

             هدف از نقاشی ارهای پارینه سنگی ایجاد آیین جادو و باروری بوده است.

- تندیس الهه مادر در دوره نوسنگی نشانه زادو ولد و .............. بوده است.

- هدف از ترسیم نقاشی در غارهای لاسکو و آلتامیرا چه بوده است؟

- نقش ماسک در جوامع بدوی چه بوده است؟

- مهم ترین قالب هنری قاره افریقا ................. و ........................ است.

- نقاشی اشعه ایکس چیست و مربوط به هنر کدام منطقه از جهان است؟

- سه مورد از خصوصیات شیوه تصویرنگاری موجودات بر روی سفالینه های دوره نوسنگی را بنویسید.

- نخستین دهکده های عصر نوسنگی در کدام مناطق شکل گرفته اند؟

- تندسی های چوبی کدام یک از اقوام زیر شهرت بیشتری دارد؟

   1. سرخپوستان              2. افریقایی ها                       3. اسکیموها                  4. غارنشینان

- دو مورد از خصوصیات نقاشی های غار لاسکو را بنویسید.

- نقاشی های غار لاسکو  به چه منظور ترسیم شده است؟

- چرا تندیس های زنانه زیادی از دوره نوسنگی بر جای مانده است؟

- از چه زمانی سفالینه ها از تقارن منظمی برخوردار شدند؟ چرا؟

- کاربرد سازه های استون هنج انگلستان در چه بوده است؟

- نقاشی روی شن مربوط به کدام تمدن است و به چه منظور انجام می شده است؟

فصل2- هنر میانرودان

- اولین بنای کشف شده در میانرودان در کجاست؟ ویژگی های آن را بنویسید.

- معنی زیگورات در زبان بابلی به معنی ................ است.

- دو مورد از خصوصیات تندیس های معبد ابو را بنویسید.

- تندیس های گوده آ مربوط به کدام تمدن بوده مظهر چیست؟

- معبد شهر اریدو مربوط به کدام تمدن میان رودان است؟

- اولین نمونه های آجر لعاب دار در کدام تمدن دیده شده است؟

- دو مورد از ویژگی های تندیس های نیایشگر دوره پیش از سلسله ها را بنویسید.

- سالم ترین و بزرگترین زیگورات به جا مانده در میانرودان ............... است که برای خدای ماه ساخته شده است.

- جالب ترین اثر دوره اکدی چیست و چه چیزی را مجسم می کند؟

- هنر آشور در زمان آشورنصیر پال در چه زمینه هایی تجلی یافت؟

- هنر آشور از کدام دو تمدن زیر اقتباس شده است؟

          1. بابل و سومر        2.بابل و میتانی        3.سومر و میتانی        4.اکد و بابل

- بخت النصر چه سازه هایی را از تمدن بابل به جا گذاشت؟

- قانون نامه حمورابی مربوط به کدام تمدن و شامل چند ماده قانون است؟

- لوح پیروزی نارامسین مربوط به کدام تمدن میانرودان است؟

- در زندگی اقتصادی و اجتماعی مردم میان رودان ....................... مهمترین نقش ها را به عهده داشتند.

        1.حکاکی روی سنگ             2. معابد                3. نقاشی ها                    4. ماسک ها           

- آجرهای لعاب دار منقوش دروازه ایشتار از شاهکارهای هنر ................... است.

        1.سومر             2. اکد                3. بابل                    4. آشور

- قصد حجاران آشوری از این که انسان-گاوها    را با پنج پا بازنمایی کرده اند چه بوده است؟

- معروف ترین معابد هنر سومر را نام ببرید.

- دروازه معروف ایشتار مربوط به کدام تمدن است وتوسط چه کسی ساخته شده است؟

فصل3- هنر مصر

- چرا تمدن مصر در طول تاریخ کمتر تغییر کرده است؟

- مصریان در نقاشی افراد مهم چه خصوصیاتی را رعایت می کردند؟

- لوح سنگی نارمر به چه رویداد سیاسی در مصر اشاره می کند؟

- عقاید مصریان را درباره زندگی پس از مرگ بنویسید.

- در زمان حکومت ................ در مصر ،تندیس سازی به اوج خود می رسد که نمونه آن تندیس ....... است.

- توت عنخ آمون مربوط به کدام دوره تمدن مصر است؟ دلیل شهرت او چیست؟

- نام آخرین فرمانروای مصر را بنویسید.

- در طی سال های 3100 تا 332 پیش از میلاد چند سلسله بر مصر حکومت کردند؟

1. 30         2. 31                 3. 32               4. 33

- هنر سلسله های قدیم مصر با پادشاهی ............. آغاز می شود.

- اغلب آثار تزیینی مصریان برگرفته از چیست؟

- معبد کدام پادشاه مصر در دیرالبحری قرار دارد؟

- تندیس مشهور ابوالهول در نزدیکی کدام هرم مصر قرار دارد؟

- موضوع نقاشی های کتاب مردگان مصر چیست؟

- سمبول معماری کلاسیک یونان کدام بنا است؟

- تفاوت تندیس های زنان و مردان مصر در چیست؟

- چه عواملی موجب شده که هنر مصر بر تمدن ای یونان و روم و سایر تمدن های خاور میانه تاثیر بگذارد؟

- کدام یک از عبارات زیر درست و کدام یک اشتباه است؟

                  لوح نارمر نشان دهنده اتحاد مصر علیا و سفلی است.

                  ساخت مقبره ها در سلسله های اولیه اهمیت یافت.

                  مصریان به زندگی پس از مرگ اعتقاد نداشتند.

                  بزرگترین و کهن ترین هرم مصر هرم خئوپس است.

فصل4- هنر اژه و یونان

-یونانی ها در ساختن سرستون ها از سه نوع سر ستون ..........و...............و.............. استفاده می کردند.

- دو مورد از تفاوت های تندیس های مصر و یونان را بنویسید.

- دو مورد از علل اهمیت مینوسی ها را در تاریخ یونان بنویسید.

- دو قوم مشهور یونان باستان را نام ببرید.

- دو عامل موثر در رشد سریع تمدن یونان را در مقایسه با سایر تمدن های کهن بنویسید.

- دلیل اهمیت دوره کلاسیک یونان چیست؟

- مهمترین اتفاق دوره هندسی تمدن یونان چیست؟

در دوره هلنی چه تغییری در تندیس سازی یونان به وجود آمد؟

- چهار مورد از ویژگی های معابد یونانی را در دوره خاورمآبی بنویسید.

- اساس هنر یونان در دوره کلاسیک چیست؟

- آرامگاه ماوسولوس بیان گر کدام یک از شیوه های هنری یونان است؟

        1.شیوه کلاسیک        2. شیوه هندسی        3. شیوه باستانی           4. شیوه هلنی

- تندیس مفرغی زئوس در حال پرتاب نیزه مربوط به هنر .............. است.

- نقوش سفالینه های دوره شکل گیری یا شیوه هندسی یونان به چه صورت بوده است؟

- در تندیس مشهور دیسک پران ، هدف مجسمه ساز نمایش چه چیزی بوده است؟

فصل5- هنر اتروسک و روم

-  شکل معبد های اتروسکی چگونه بوده است؟

- تندیس مفرغی ماده گرگ  سمبول کجاست؟ دو مورد ازخصوصیات تندیس را بنویسید.

- در اوایل سده چهارم میلادی پایتخت از روم به کجا منتقل شد؟

- رومی ها از ............ و .................. تمدن شهری را اموختند.

- چهار عبارت برای توصیف رومی ها بنویسید.

- سه مورد از ویژگی های معبد فورتونا ویریلیس را بنویسید.

- یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری رومی ساختمان .............. است.

- سه مورد از ویژگی های ساختمان کولوسئوم را بنویسید.

- شباهت ها و تفاوت های نقش برجسته های گزارشی رومی را با یونانی و اشوری بنویسید.

- بیشترین آثار نقاشی از کدام شهرها به دست آمده است؟

-  نقاشی های شهرهای پمپی و هرکولانیوم از آثار .............. است.

        1.چین             2. روم                3. یونان                    4. میان رودان

- معماران روم برای تجلیل از امپراطوران پیروز در جنگ ها چه بناهایی را ایجاد می کردند؟

- استفاده از تاق های گهواره ای یا قوسی روم باستان در چه مکان هایی کاربرد داشته است؟

فصل6- هنر هند

- محوطه های ........ و ............ در کنار رود سند مراحل شکل گیری تمدن هند را نشان می دهد.

- ویژگی های تندیسک های مکشوفه دره سند را بنویسید.

- هسته مرکزی اغلب مذاهب هندی چیست؟

- معماری زمان آشوکا تحت تاثیر کدام بناست؟

- عبادتگاه اجانتا مربوط به هنر کدام تمدن است؟

- دو مورد از ویژگی های غار-معبد چایتیا را بنویسید.

- نخستین شمایل های بودا به طور همزمان در کدام مناطق به وجود آمد؟

- دیوارنگارهای غارهای آجانتا بازتاب هنر نقاشی کجاست؟

- خدایان سه گانه مذهب هندو را با کارکرد هایشان بنویسید.

- مهمترین دستاورد هنر هند در دوره های متاخر در چه قالبی نمایان شد؟

- عظیم ترین معبد هندی که برای خدای شیوا ساخته شده است چه نام دارد؟

        1.بریهادیس وارا         2. پانتئون                3. فورتونا                    4. آنو           

- مهم ترین نمونه از هنر نقاشی و دیوار نگارهای هند را در چه مکانی می توان مشاهده کرد؟

فصل 7- هنر چین

- در کدام دوره پادشاهی چین جاده ابریشم گشوده شد؟چو – چین- هان- تانگ

- بیجینگ یا شهر ممنوعه در کدام دوره پادشاهی ساخته شد؟چینگ- مینگ – یوآن- سونگ

- عقیده چینی ها را درباره طبیعت بنویسید.

- در دوره تانگ چه تغییری در نقاشی چین به وجود امد؟

- نقاش دوره سونگ چه ویژگی هایی را در نقاشی خود به کار می برد؟

- در کدام دوره از نقاشی چین استفاده از رنگ های سبز و آبی رایج شد؟

- سه مورد ازویژگی های معماری چینی را بنویسید.

- دو مورد از ویژگی های تندیس سربازان محافظ مقبره امپراطور چین را بنویسید.

- مشهورترین آثار سفالی چین که در سفالگری دوره اسلامی ایران تاثیر گذاشت چه بوده است؟

- تندیس های مقبره امپراطور چین دارای چه ویژگی هایی است؟

- دو مورد از خصوصیات فلزکاری چین را بنویسید.

- دو ویژگی از ویژگی های تندیس های ساخته شده در دوره سونگ را بنویسید.

فصل8- هنر ژاپن

- سه آیین اصلی در ژاپن را نام ببرید.

- دو مورد از تفاوت های دیدگاه ژاپنی ها و چینی ها را درباره طبیعت بنویسید .

- چرا ژاپنی ها برای تندیس سازی از سنگ استفاده می کردند؟

- مقبره هانیوا مربوط به هنر ....... است.

- نقاشی یاماتوئه  چیست؟ویژگی های آن را بنویسید.

- دو استاد بزرگ ژاپنی را که باسمه و طرح هایشان معروف است  نام ببرید.

- اولین تندیس های بودا در ژاپن برگرفته از کجا هستند و چه سبکی دارند؟

- هنرمندان معروف باسمه سازی ژاپن را بنویسید.

فصل9- هنر امریکا

- دلیل شهرت قوم اینکا در معماری را بنویسید.

- اصطلاح پیش از کلمب را معنی کنید.

- واژه فرهنگ مادرمربوط به کدام تمدن  زیر است؟

               1.آزتک                2.اولمک          3.اینکا          4.مایا

- ویژگی های مذهبی و هنری قوم آزتک را بیان کنید.

- معبد چیچن ایتسا مربوط به هنر .................. است.

- شیوه معماری خشک یا بدون ملات مربوط به کدام تمدن است؟

- ویژگی های نقش برجسته ها و پیکرهای مایایی را بنویسید.

- معبد هرمی شکل  چیچن ایتسا مربوط به  کدام تمدن است؟ نام پایتختش را بنویسید.

- ویژگی های تندیس های آزتک ها را بیان کنید.

- معماری شکوهمند اینکا در مراکز عمده ای چون ................ و .................. مشهور است.

- کدام یک از تمدن های قاره امریکا سبک هنری مشخصی در نخستین سده های عصر مسیحیت افریدند؟

فصل 10- هنر اسلامی

- عامل خلق آثار هنری در دوره اسلامی چه بوده است؟

- سه مورد از مهمترین ویژگی های هنر اسلامی را بنویسید.

- در میان سرزمین های اسلامی چرا برخی ملت ها توانستند سبک های مهمی را در هنر اسلامی به وجود بیاورند؟

- هنر عثمانی در چه قرنی و در کدام سرزمین ها شکل گرفت؟

- دو بنای مهم دوره اسلامی را در اروپا نام ببرید.

- هنر اسلامی ایران چگونه به هند راه یافت؟

- مهمترین بنای اسلامی در هند چه نام دارد؟

- مشخص کنید هریک از بناهای زیر مذهبی هستند یا غیر مذهبی:

            مقبره :            کاروانسرا :                 حمام :               مدرسه:

- در سده های اول تا چهارم هجری بیشتر مساجد به طرح .......................... ساخته می شدند.

- سه نوع جلد رایج در کتاب آرایی دوره اسلامی را نام ببرید.

- چهار خط مهم در خوشنویسی اسلامی را نام ببرید.

- در کدام قرن جلد سازی اروپا تحت تاثیر جلدهای ایرانی قرار گرفت؟

- سه کتاب مهم مصور شده در سده هفتم هجری را نام ببرید.

- چهار مورد از ویژگی های نگارگری مکتب هرات را بنویسید.

- رضا عباسی نقاش کدام مکتب نقاشی  ایران است و علت شهرت او چیست؟

- نقاشی گل و مرغ در کدام دوره و در کجا پدید امد؟

-هنرمندان کدام دوره در شکل گیری مکتب نگارگری عثمانی ومغولی نقش داشتند؟سلجوقی-تیموری- ایلخانی- صفوی

- چه عاملی باعث رونق هنر سفالگری دوره اسلامی است؟

- چرا بیشتر اثار فلزی به جا مانده از دوره اسلامی از جنس مفرغ ،برنج و مس هستند؟

- دو مرکز مهم شیشه گری در دوره اسلامی را بنویسید.

- چه عواملی باعث تحرک و رشد هنر سفاگری دوره اسلامی شد؟

- در هنر خوشنویسی استفاده از کدام خطوط در بین مسلمانان رواج داشت؟

- قالی های کدام دوره ایران جزء شاهکارهای هنری جهان محسوب می شود؟

            1.سلجوقی                     2.تیموری            3.صفوی         4.قاجار

- مسجدالنبی مربوط به هنر دوره ............... است.

- ویژگی های مکتب نقاشی اصفهان را بنویسید.

- مشهورترین هنرمند مکتب نقاشی اصفهان کیست؟

- کدام کشورها در ساختن اشیاد سفالی در دوره اسلامی نقش داشتند؟

- مهمترین بنای دوره اسلامی در هند چه نام دارد؟

فصل11- هنر بیزانس

- در سومین عصر طلایی بیزانس چه هنرهایی جایگزین نقاشی موزاییک شد؟

- کلیسا های عهد ژوستی نین مربوط به هنر ....... است.

- هنر صدر مسیحیت به چه دوره ای گفته می شود؟

- کاتاکومب چیست؟

- هرکدام از نقش های زیر در نقاشی صدر مسیحیت نماد چیست؟

                طاووس:                              لنگر:

- شکل بنای کلیسای سان پی یترو را توضیح دهید.

- مشخص کنید هریک از انشعابات دین مسیحی زیر در کدام شهرها پدید آمد؟

ارتدوکس:                        کاتولیک:

- کدام یک از کلیساهای زیر مربوط به نخستین عصر طلایی بیزانس است؟

    1.کلیسای چورا                 2. کلیسای سان ویتاله           3. کلیسای سن ژیل

- کلیسای ایاصوفیه در کدام شهر قرار دارد؟ شکل بنا را توضیح دهید.

- چرا در دومین عصر طلایی بیزانس تزیینات هندسی و گیاهی رواج پیدا کرد؟

- چهارمورد از ویژگی شمایل نگاری سومین عصر طلایی بیزانس را بنویسید.

فصل12- هنر قرون وسطی

- علت استفاده از نور و شیشه در معماری گوتیک چه بود؟

- هنر رومانسک در کدام کشور و در چه سده هایی شکل گرفت؟

- کدام دوره تاریخی را عصر ایمان می نامند؟

- هنر مهاجران سلتی و ژرمنی شبیه هنر کدام مناطق ایران است؟ از چه نظر؟

- چه عاملی باعث افزایش تعداد کلیساها در اروپا در دوره رومانسک شد؟

- هنر گوتیک مربوط به چه زمانی و به چه معناست؟

- معماری گوتیک از کدام کشور آغاز شد؟

- چهار مورد از مشخصات معماری گوتیک را بنویسید.

- چهار مورد از ویژگی های تندیس سازی گوتیک را بنویسید.

- دو مورد از ویژگی های نقاشی دوره گوتیک را بنویسید و یک نقاش برجسته این دوره را نام ببرید.

- دو کلیسای مشهور گوتیک را نام ببرید.

فصل 13- هنر رنسانس

- واژه رنسانس به چه معناست و عموما  رنسانس به چه چیزی گفته می شود؟

-منشا  جنبش رنسانس کدام شهر بود؟

- چهارمورد از ویژگی های هنر دوره رنسانس را نام ببرید.

- پیشگام معماری دوره رنسانس ............ بود.

- دیدگاه آلبرتی را درباره معماری بیان کنید.

- دو مورد از ابتکارهای مازاتچو را در آثارش بیان کنید.

- کدام هنرمند نشان دهنده اوج هنر رنسانس است؟دو مورد از ویژگی های آثار او را بنویسید.

- بیشتر آثار آلبرشت دورر در چه زمینه ای است؟

-عقاید متفکران جنبش رنسانس را درباره انسان ها ، هنرو فرهنگ بنویسید.

- سه مورد از ویژگی های سبک میکلانژ را بنویسید.

- یکی از هنرمندان سبک منریسم را با یکی از آثارش نام ببرید.

- چهار مورد از ویژگی های هنر دوره رنسانس  را بنویسید.

- چهارمورد از علل شکل گیری هنر دوره رنسانس را بنویسید.

- نظریه فلیپو برونلسکی را درباره معماری بنویسید.

- مشخص کنید هریک از بناهای زیر اثرکدام هنرمند است:

گنبد کلیسای فلورانس:               ورودی کتابخانه لورانتیون:                  کلیسای سن آندرئا:

- تندیس مرقس مقدس اثر چه کسی است ؟ از چه جهت دارای اهمیت است؟ بیانگر چیست؟

- لئوناردو داوینچی در چه زمینه هایی توانا بود؟ یکی از آثار مهم نقاشی او را نام ببرید.

- اوج هنر رنسانس را در اثر کدام هنرمند می توان یافت؟

- اثر مهم میکلانژ را با دو ویژگی مهم آن اثر بنویسید.

- سه مورد ازویژگی های هنر منریسم را بنویسید.

-  سه مورد از ویژگی های آثار مازاچو را بنویسید.

- نظریه آلبرتی درباره معماری دوره رنسانس چیست؟

- سه تن از نقاشان و تندیس سازان هنر رنسانس نوزایی را نام ببرید.

- تابلوی مونالیزا اثر کدام هنرمند و مربوط به کدام دوره است؟

فصل 14- هنر بعد از رنسانس

-  باروک به چه معناست ؟

- دو مورد از عوامل شکل گیری شیوه باروک را نام ببرید.

- تفاوت عمده سبک باروک با رنسانس در چیست؟

- چهار مورد از تفاوت های معماری باروک را با رنسانس بنویسید.

- دو بنیانگزار معماری باروک در رم را نام ببرید.

- معنای واژه های زیر را بنویسید: 

                    باروک:                                              روکوکو:

- سه مورد از ویژگی های نقاشی های سبک باروک را بنویسید.

- سه مورد از ویژگی های کاخ لوور را بنویسید.

- چهار مورد از ویژگی های تندیس سازی باروک را بنویسید.

- تندیس داوود در حال پرت کردن سنگ به جالوت اثر چه کسی است؟ ویژگی های آن را بنویسید.

- کدام هنرمند زیر سبک خاصی در نقاشی فرانسه آفرید که پس از او به روکوکو انجامید؟

        1. واتو                 2. خوان سانچز               3. کاراوادجو            4. ولاسکوئز

- واژه روکوکو از چه چیزی گرفته شده و به چه معناست؟

- سه مورد از ویژگی های نقاشی دوره روکوکو را بنویسید.

- چهار نماینده سبک روکوکو را نام ببرید.

- هنر ........................ را عصر روشنگری و شروع هنر مدرن می نامند.

- کدام هنرمند واسطه ای برای تبدیل نقاشی نئو کلاسیک به هنر آکادمیک شد؟

- نمونه بارز سبک نئو کلاسی سیزم چه کسی است؟ یک اثر او را نام ببرید.

- زادگاه سبک رمانتی سیزم کدام کشور بود؟

- دو هنرمند نام ببرید که تمایلات دو مکتب رئالیسم و رمانتی سیسم توامان در آثارشان دیده می شود.

- یک هنرمند معروف سبک رمانتی سیسم را نام ببرید.

- در عصر جنبش رمانتی سیسم مضمون بیشتر نقاشی ها در چه زمینه ای بود؟

- دو مورد از ویژگی های سبک دوره رئالیسم را بنویسید.

- نهضت رئالیسم با تابلوی ........... اثر ............................. آغاز می شود.

- تابلوی سنگ شکنان اثر کیست؟

- کدام هنرمند زیر با تکنیک چاپ سنگی کاریکاتور اجتماعی- سیاسی برای مجلات ساخت؟

     1. دومیه               2. میله       3. گویا               4. کورو

- اصطلاح امپرسیون به چه معناست و برای اولین بار به آثار کدام هنرمند اطلاق شد؟

- کدام هنرمند را پدر هنر مدرن می نامند؟ چرا؟

- دو مورد از ابداعات دو تولوزلوترک را در خلق آثار هنری بیان کنید.

دو نفر از اعضای گروه نبی ها را نام ببرید.

- از نظر امپرسیون ها وظیفه هنرمند چیست؟

- برجسته ترین پیکره ساز سبک امپرسیون چه کسی است؟ یک اثر مهم او را نام ببرید.

- عقیده سزان را درباره نقاشی بنویسید.

- آثار گوگن و ونگوک زمینه ساز کدام مکاتب هنری شدند؟

- بیانیه سمبولیست ها را درباره هنر بنویسید.

- عامل پیوند دهنده نقاشان امپرسیونیست چه بود؟

- شعار هنر برای هنر مربوط به کدام سبک هنری است؟

              1.امپرسیونیسم         2. سمبولیسم             3. رئالیسم                4.رمانتی سیسم

- تابلوی ایمان آوردن پولاس مقدس اثر کدام هنرمند است؟

- ویژگی های آثار فرانسیس گویا را بنویسید.

- تجربه های سورا و سزان را در نقاشی بنویسید.

- شعار هنر برای هنر مربوط به کدام مکتب هنری است؟

فصل15- قرن بیستم

- مهمترین دستاورد زیبایی شناختی کوبیست ها را بنویسید.

- مشخص کنید هر یک از تعاریف زیر مربوط به کدام سبک یا جنبش هنری است:

      نفی هرگونه بازنمایی طبیعت و ایجاد تجربه بصری یا تجسم مفهوم کلی و یا ذهنی

    نمایش حالات تند عاطفی شکل های کژنما انزجار و نفرت علیه حکومت ها

- چه عاملی سبب شکل گیری انواع جنبش های هنری در قرن بیستم شد؟

- فووها بر کدام بخش از مبانی هنرهای تجسمی تاثیر گذاشتند؟

- دو نفر از هنرمندان سبک اکسپرسیونیسم را نام ببرید.

- دو هنرمند سبک سورئالیسم را نام ببرید.

- نهضت فوویسم با پیشگامی کدام هنرمند ظهورکرد؟

- انقلابی ترین و نافذ ترین جنبش قرن بیستم چه نام دارد ؟ توسط چه کسی پایه ریزی شد؟ مهمترین دستاورد زیبایی شناختی آنها چه بود؟

- بیانیه سوررئالیست ها را درباره هنر بنویسید.

- هدف اصلی انتزاع گران چه بود؟

- آگهی های تبلیغاتی، اشیاء روزمره و کالاهای مصرفی موضوع کدام سبک هنری است؟

    1. مینیمال         2. پست مدرنیسم        3. اکسپرسیونیسم          4. هنرپاپ

- هدف هنر مفهومی چه بود؟

- چه عاملی باعث توجه هنر به جهان درونی انسانها در قرن بیستم شد؟

- دو مورد از ویژگی های آثار ماکس بکمان را بنویسید.

- کدام سبک هنری اصیل ترین دستاورد تاریخ هنر امریکا دانسته شده است؟

- هنر مینیمال را در یک جمله تعریف کنید.

- عقاید هنرمند پست مدرن درباره خلق آثار هنری را بنویسید.

- یکی از هنرمندان نئوکلاسیک قرن بیستم را نام ببرید.

 

                                            منتظر نمونه سوالات سایر دروس رشته گرافیک باشید...

نگارش در تاريخ یکشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ توسط mitra

سلام. امروز می خواهم چند سایت و وبلاگ در زمینه نقاشی و هنرهای تجسمی را به شما  معرفی کنم. امیدوارم استفاده کنید.


آموزش تکنیک های نقاشی               http://paletrangi.blogfa.com/

درباره چاپ دستی و نقاشی و هنر         http://homoo.blogfa.com/

نی نی پینت                                    http://www.ninipaint.com/

خاله لیلا                                        http://www.khaleleila.com/

هنر نقاشی موزاییک                    http://mosaicdalili.persianblog.ir/

                                             http://www.coloring-page.net/

                                          http://zeinab-1361.persianblog.ir//

دو هفته نامه تندیس                                     http://tandismag.ir/

کتاب سیاه                                                http://blackbook.ir/

قاب بی شیشه                               http://moarek.blogfa.com/

ابروکمون                                    http://www.abrukamun.com/

ایستگاه هنر                             http://www.istgahehonar.com/

هنرهای تجسمی                       http://www.istgahehonar.com/

مجله هنری طاووس                     http://www.tavoosonline.com/

مجله هنر                                     http://www.honarmag.com/

شبکه خبری هنر                         http://www.honarpress.com/

گالری هنری هورامان                         http://paveh.blogfa.com/

گالری الهه                                       http://www.elahe.net/


تا بعد....


نگارش در تاريخ دوشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ توسط mitra

معلم کسی است که اندیشیدن را بیاموزد نه اندیشه ها را ...


نگارش در تاريخ سه شنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ توسط mitra

سلام. ایام فاطمیه را تسلیت می گویم. این آثار را به همین مناسبت ببینید:نگارش در تاريخ سه شنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۹۱ توسط mitra
سلام. با توجه به فرا رسیدن هفته مشاغل به نطرم رسید بد نیست چند رشته هنری را به علاقمندان مشاغل هنری معرفی کنم.

 گرافیک 

گرافیک حرفه مورد نیاز امروز است که بخش بزرگی از ان را تبلیغا ت در بر می گیرد.گسترش روز افزون آموزش فنی و حرفه ای در کشور اسلامی ایران توسعه همه جانبه در تمامی رشته ها را طلب می کند.براین اساس در چند سال گذشته رشته گرافیک در بیشتر هنرستان ها ایجاد شده است .

برنامه ریزی دوره ۵ ساله کاردانی رشته گرافیک ،متناسب با نیازهای واقعی این رشته به طوری برنامه ریزی شده که دانش آموختگان این دوره بتوانند پس از کسب مهارتهای لازم در مشاغل مربوط انجام وظیفه کنند.

هنرجویان در این رشته با طراحی ، تصویر سازی ، طراحی حروف  ، صفحه آرایی ،  ، طراحی انواع پوستر ، بروشور ، طراحی جلد کتاب و مجلات و نشریات ،چاپ فتو سیلک ،انواع چاپ دستی ،مصور کردن کتاب و مجلات وروزنامه ،استفاده از مداد رنگی ،گواش ،آبرنگ ، ظهور چاپ فیلم ،اصول عکاسی و ترکیبات رنگ ،روانشناسی رنگ و تاریخ هنر ایران و جهان و … آشنا خواهند شد.

زمینه های شغلی و بازار کار:

  • طراحی آگهی و تابلو های تبلیغاتی
  • طراحی تیتراژ برنامه های تلویزیونی
  • طراحی نشانه و تمبر و اسکناس
  • طراحی تیزر (فیلم های تبلیغاتی )
  • طراحی جلد کتاب ،نوار وکاتالوگ
  • تصویر گر ،صفحه آرا و طراح پوستر
  • کار در عکاسی و آتلیه ها
  • و ..

هدف رشته ها:

آموزشهای فنی و حرفه ای در کشور جمهوری اسلامی ایران به صورت یک دوره پیوسته ۵ ساله (۳+۲) طراحی شده است که دوره سه ساله آن در هنرستان فنی ، حرفه ای  ودوره دو ساله کاردانی پیوسته در آموزشکده های فنی و حرفه ای اجرا می شود.

-    هدف کلی رشته در دوره سه ساله هنرستان ، تربیت نیروی انسانی متعهد و کارآمدی است که بتواند علاوه بر انجام وظایف شهروندی ، با استفاده از آموخته های خویش در مشاغل مربوط به«گرافیک»در سطح میانی تکنسین مشغول بکار می شود.

طراحی پارچه

رشته‌ای کاملا ذوقی و هنری که دانش‌آموزانی که این رشته را انتخاب می‌کنند چه بخواهند چه نخواهند باید اهل حوصله و آشنا به شرایط اجتماعی و روحیات و ارزش‌های اعتقادی مردم ایران باشند. 
در طراحی پارچه خصوصیات اقلیمی، آداب و رسوم و باورهای مردم در رنگ‌ها و طرح و اشکال مختلف تأثیر گذار است.
رابطه این رشته به صنعت نساجی، که بعد از نفت از صنایع مهم و اشتغال‌زای کشورمان است، مانند رابطه روز و خورشید است.

به لطف توجه مسئولین، صنعت ورشکسته نساجی یک سال است که نوسازی‌اش شروع شده و در شرف پیشرفت همه جانبه قرار دارد.
علاقه به لباس در دختران دانش‌آموز می‌تواند شانس بیشتری را برای موفقیت آن‌ها به ارمغان آورد. 

صنعت و بازار کار
زمینه‌ها و مشاغلی که فارغ‌التحصیلان این رشته می توانند در آنها مشغول بکار شوند عبارتند از:

ـ ارائه خدمات مشاوره‌ای به نهادها، کارخانجات، مؤسسات آموزشی و تولیدی و… ، در زمینه طراحی لباس مناسب برای عملکرد خاص مورد نظر آنها.
ـ خدمت در مؤسسات تولید و دوخت لباس، کارگاهها و کارخانه‌های نساجی دولتی و خصوصی که با کار بافت و چاپ پارچه اشتغال دارند ، به عنوان طراح.
– تأسیس کارگاههای بافت و چاپ پارچه (اعم از مفرح و تزئینی) و دوخت لباس.
– مشاوره تدریس و کار پژوهشی در نهادهای دولتی و خصوصی مانند سازمان صنایع دستی ایران، اداره کل هنرهای سنتی اسلامی، موزه‌های مختلف، هنرستانهای هنری و… در زمینه لباس و پارچه.

کارشناسی فرش

وجود این رشته در دانشگاه به فرشی بر می‌گردد که این روزها قالب‌های صنعتی و اقتصادی وسیعی را به خود اختصاص داده و خیلی‌ها استقلال اقتصادی و کسب در آمدهای غیر متکی به نفت را در لابلای تار و پودهای آن جستجو می‌کنند.
دهها سال است که اشتغال روستائیان و امرار معاششان به فرش وابسته بوده و هنوز هم وابسته است.قرار است کارشناسان فرش با ارزیابی و کنترل کیفیت تولید فرش جلوی سقوط رتبه جهانی فرش ایران را گرفته و فرش ایرانی را با نگاهی علمی به بازارهای جهانی معرفی نمایند.
داشتن ذوق هنری و علاقه به پدیده‌های هنری از جمله فرش و داشتن اطلاعات عمومی هنری، خصوصا در زمینه شناخت رنگ، و همچنین داشتن پایه قوی در درس شیمی برای گرایش رنگرزی می‌تواند دانش‌آموزی را که این رشته را انتخاب می‌کند از لحاظ موفقیت مددکار باشد.

مجسمه سازی

زمان زیادی از درگیری‌های لفظی و بحث‌های مفصّل در خصوص حلال یا حرام بودن مجسمه سازی می‌گذرد. با همه آنچه اتفاق افتاده رونق این رشته از نو پایه ریزی شده و با استفاده از مجسمه و تغییر در جهت استفاده از این هنر، در راه رشد و تعالی افکار انسان ساز آن مجسمه سازی را پس از افت شدید به صحنه آورده است.

مجسمه‌ها در آئین بزرگداشت مشاهیر علوم و ادب، یادآوری خاطرات جنگ تحمیلی و بسیاری از امور علمی و فرهنگی برای خود حرف دارند. 
دانش‌آموزی می‌تواند در این راه موفق شود که علاوه بر علاقه درونی قدرت تجسّم مطلوب ، از سلامتی جسمی خوب در دست‌ها برخوردار باشد.
صنعت و بازار کار

از خدمات فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته مجسمه سازی می توان در روابط عمومی موسسات، شهرداری ها، هنرستاهای هنری و امور تربیتی آموزش و پرورش و همکاری با ارشاد اسلامی، استفاده نمود تا با بینش جدید نسلی هنردوست و هنرپرور پرورش داد.
همکاری با مهندسی ریختگری دقیق (موم تبخیر شده)، طراحی نشانه ها و ضرب سکه ها کمترین کارهای مجسمه سازان می باشد.

نقاشی

طرح تربیت کارشناسان متعهد و متخصص در زیمنه نقاشی با دو گرایش نقاشی عمومی و نقاشی دیواری در گروه هنر ستاد انقلاب فرهنگی تهیه و تدوین یافته است. مشخصات کلی، برنامه و سرفصل دروس دوره کارشناسی نقاشی به شرح زیر به تصویب ستاد انقلاب فرهنگی رسیده است.

هنر نقاشی از بروز احساس و جوشش درون هنرمند و ابلاغ پیام را تا بیان موضوعات تعیین شده در بر می‌گیرد و هنرمند نقاشی آنچه را که می‌خواهد توسط اشکال و رنگ‌ها روی سطوح کوچک و بزرگ با ابزار و شیوه‌های گوناگون، نقاشی نموده و توسط آن با دیگران ارتباط برقرار می‌کند. هر قدر هنرمند دارای روح و نفس پاک و سالم و تزکیه شده و متعهد به دین خدا باشد، مستقیماً روی آثار هنری‌اش تاثیر گذاشته آن را در جهت و در خدمت اهداف والای اسلام قرار خواهد داد. هدف، ترتیبت و آماده نمودن افراد متعهد به اسلام است در جهتی که بتوانند پیامی را متناسب با نیازهای صالح جامعه با استفاده و بکارگیری کلیه امکانات هنری این رشته منتشر و ابلاغ نماید.
این رشته با دو گرایش نقاشی عمومی روی سطوح کوچک و نقاشی دیواری روی سطوح بزرگ با توجه به موارد زیر به تصویب گروه هنر ستاد انقلاب فرهنگی رسیده است.
• ضرورت نشر و صدور انقلاب اسلامی و ابلاغ محتوای آن به دیگران و رساندن معانی و مفاهیم عمیق و خاص آن.
• ضرورت بیان کیفی ابعاد تازه‌ای از مفهوم عینیت یافته انسان که با حرکت عظیم امت و حضور پیوسته آنها در صحنه‌های اجتماعی و سیاسی و عبادی به منصه ظهور رسیده است.
• ضرورت به خدمت گرفتن هنرهای تصویری از جمله نقاشی برای ابلاغ مفاهیم الهی، انسانی و رهایی آنها از ورطه انحراف.

صنعت و بازار کار

راه اندازی کارگاههای نقاشی خصوصی، همکاری با مؤسسات هنری و فرهنگی و آموزشی، شهرداری‌ها، نهادهای انقلابی، مطبوعات و انتشارات در امر خلق اثر‌های هنری مورد نیاز در جهت زیباسازی محیط و جاودانه ساختن رویدادها، آموزش نقاشی، تصویر سازی برای کتب و مجلات و… ، از جمله کارهایی است که فارغ التحصیلان این رشته قادر به انجام آن می باشند.

سینما

رشته‌ای با جاذبه‌های بسیار و پیشرفت‌های شگفت‌انگیز. دیگر نگاه به سینما متوقف به یک نور، صدا، حرکت نیست، کات زدن و سکانس بندی فیلم‌ها گرچه عبارت‌های ساده و ماندگار سینما است، اما این رشته علمی علوم بسیاری را ، که برخی از آن علوم آنقدر وارد حوزه‌های تخصصی می‌شوند که در نگاه اول ارتباطشان با سینما دور از ذهن می‌نماید، در بر می گیرد.

سینما صنعتی پولساز و صاحب نام شده. مجموعه ۴ گرایش کارگردانی- فیلم نامه‌نویسی- تدوین و فیلمبرداری ارکان اصلی آن هستند. دارا بودن شمّ هنری، استعداد و علاقه همچنین تجربیات هنری ، علاقه و استعداد
ذاتی به تئاتر جزء عوامل تعیین کننده و بی بدیل این رشته هستند. 
بیشتر مایلیم که به معرفی افرادی بپردازیم که می‌خواهند این رشته را انتخاب نمایند تا خود رشته. ولی به هرحال اطلاعات عمومی هنر، آشنائی با عکاسی، داشتن قدرت بیان خوب، روحیه اجتماعی قوی، خلاقیب ذهنی بالا همچنین تسلط بر زبان و ادبیات فارسی بخصوص در گرایش فیلم‌نامه‌نویسی از عوامل مهم در انتخاب این رشته است.
صنعت و بازار کار

فارغ‌التحصیلان این رشته به عنوان گروهی از هنرمندان جامعه در انتقال مفاهیم فرهنگی، هنری و اجتماعی نقش عمده‌ای دارند. این فارغ‌التحصیلان توانائی عهده دارشدن مسئولیتهای موجود در هنر سینما اعم از کارگردانی، فیلم نامه نویسی، فیلمبرداری، تدوین را دارا بوده، می‌توانند جذب مراکز هنری و آموزشی گردند.

تاتر(نمایش)

شته نمایش گرایش‌هائی همچون ادبیات نمایشی- بازیگری- گارگردانی- نمایش عروسکی- صحنه‌گردانی را در خود جای داده و دانش‌آموزی می‌تواند در این رشته موفق باشد که در انجام کار گروهی توانا ، به ادبیات فارسی مسلط، حافظه قوی و ذهنی خلاّق و مبتکر داشته باشد.
صنعت و بازار کار

فارغ‌التحصیلان این رشته بعنوان گروهی از هنرمندان جامعه وظیفه انتقال مفاهیم
فرهنگی را با بیانی هنری عهده‌دار می‌باشند. این فارغ‌التحصیلان توانایی
انجام کلیه امور مربوط به نمایش اعم از نویسندگی، کارگردانی، بازیگری، دکورسازی،
صحنه‌‌آرایی، نمایش عروسکی را متناسب با گرایش خود دارا بوده و می‌توانند
جذب مراکز هنری و آموزشی شوند.

صنایع دستی

زمینه‌سازی برای صادرات و دلگرمی و حمایت‌های عملی بخش دولتی عامل اساسی  ماندگاریِ این دست از صنایع است. رشته صنایع دستی آموزش عملی و مقدماتی اموری است که منجر به خلاّقیت‌ها و انجام کارهای جذّاب در این صنعت می‌شود. صنعتی که در خانه هر ایرانی اثری از خود بر جای نهاده تعیین کننده می‌باشند.

صنعت و بازار کار

فارغ‌التحصیلان این رشته قادر خواهند بود با اطلاعات و دانش عمومی، نظری و تحقیقاتی از یک طرف و کار عملی از طرف دیگر در واحد‌های دولتی و خصوصی (از قبیل سازمان صنایع دستی ایران، اداره کل هنر‌های سنتی اسلامی، وزارت جهاد کشاورزی، هنرستانهای مختلف ، موزه‌های صنایع دستی و مردم شناسی، کارگاههایمتعدد تولیدی صنایع دستی در سراسر کشور و…) که در احیا، تقویت، تولید و معرفی و عرضه این صنایع کوشش می‌ نمایند فعالیت داشته، ضمن تولید آثار صنایع دستی اداره امور عمومی، یا بخشهای کارگاهی و یا تحقیقاتی این واحد را توام با ارائه فکر و هدایت و اصلاح به عهده گیرند.

نگارش در تاريخ شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ توسط mitra
http://s1.picofile.com/file/7323712575/%D8%B3%DB%8C%D9%85%DB%8C%D9%86_%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%88%D8%B1.jpg

سلام. امروز می خوام به یاد بانوی نویسنده زنده یاد سیمین دانشور  خوندن کتاب شناخت و تحسین هنر رو که در واقع مجموعه مقالات ایشون  در زمینه هنر و زیبایی شناسی هست توصیه کنم.  


http://books.google.com/books?id=_dWfAAAAMAAJ&printsec=frontcover&img=1&zoom=1

شناخت و تحسین هنر(مجموعه مقالات 1327-1372)

زیر نظر بهمن فرمان

انتشارات کتاب سیامک

چاپ اول-تهران تابستان1375

قیمت:2500 تومان

نگارش در تاريخ جمعه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۱ توسط mitra
سلام. این روزها با این آسمان های زیبا و دیدنی که پیش و پس ا هر باران رنگ و بافت و شکلی دیدنی و متنوع به خود می گیرد مرا به شدت به یاد استاد بزرگوارم آقای معمارزاده می اندازد که تکنیک آبرنگ و طراحی پایه را از او آموختم و به رسم حق شناسی شاگرد از استاد بر آن شدم تا ایشان را به شما معرفی کنم.

محمد معمارزاده

 
متولد 1327 قوچان
داراي مدرک دکتراي پژوهش هنر
عضو هيئت علمي دانشگاه الزهرا و مدير گروه نقاشي
هنرمند طراح و نقاش


برگزاري بيش از30 نمايشگاه انفرادي و گروهي از جمله  تمام بي ينالهاي نقاشي تهران، نگارخانه صبا (خيال شرقي)، گالري هاي تهران (سبز، تهران، خانه هنرمندان و ..) و دانشگاهها

برگزاري نمايشگاههايي در فرانسه، خانه هنرمندان مسکو، زاگرب و چين

بورس تحقيقاتي در مسکو در زمينه نقاشي ايراني و مقايسه آن با روند نقاشي معاصر روسيه در موزه آرميتاژ  1383 و برگزاري نمايشگاهي در خانه هنرمندان مسکو

 

 

نگارش در تاريخ یکشنبه بیستم فروردین ۱۳۹۱ توسط mitra

 

در آغاز قرن بیستم ، نهضت بزرگی بر ضد رئالیسم و امپرسیونیسم پا گرفت که آرام‌آرام مکتب "اکسپرسیونیسم" از دل آن بیرون آمد. واژه‌ی اکسپرسیونیسم برای اولین بار در تعریف برخی از نقاشی‌های «اگوست اروه » به کار رفته است.


اکسپرسیونیسم جنبشی در ادبیات بود، که نخست در آلمان شکوفا شد. هدف اصلی این مکتب نمایش درونی بشر، مخصوصاً عواطفی چون ترس، نفرت، عشق و اضطراب بود.
به عبارت دیگراکسپرسیونیسم شیوه‌ای نوین از بیان تجسمی است که در آن هنرمند برای القای هیجانات شدید خود از رنگ‌های تند و اشکال کج و معوج و خطوط زمخت بهره می‌گیرد.
اکسپرسیونیسم به نوعی اغراق در رنگها و شکلهاست، شیوه ای عاری از طبیعت گرایی که می خواست حالات عاطفی را هرچه روشنتر و صریح تر بیان نماید. دوره شکل گیری این مکتب از حدود سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۳۵ میلادی بود ولی در کل این شیوه از گذشته‌های دور با هنرهای تجسمی همراه بوده و در دوره‌های گوناگون به گونه‌هایی نمود یافته‌است.
مثلا مکتب تبریز را در نگار گری ایرانی، اکسپرسیونیسم هنر ایران می نامند.
عنوان «اکسپرسیونیسم» در سال ۱۹۱۱ برای متمایز ساختن گروه بزرگی از نقاشان به کار رفت که در دههٔ اول سدهٔ بیستم بنای کارشان را بر باز نمایی حالات تند عاطفی، و عصیان گری علیه نظامات ستمگرانه ی حکومت‌ها، مقررات غیر انسانی کارخانه‌ها و عفونت زدگی شهرها و اجتماعات نهاده بودند.
این هنرمندان برای رسیدن به اهداف خود رنگ‌های تند و مهیج و ضربات مکرر و هیجان زدهٔ قلم مو و شکل‌های اعوجاج یافته و خارج از چارچوب را با اینجاد ژرفانمایی و بدون هیچگونه سامانی ایجاد می کردند و هر عنصری را که آرامش بخش و چشم نواز بود از کار خود خارج می کردند.
هنرمندان این سبک:

ونسان ویلِم ون گوگ (۱۸۵۳- ۱۸۹) نقاش معروف این سبک، زاده هلند بود. نام او در زبان هلندی فینسِنت فان خُخ تلفظ می شود. ونسان، تلفظ فرانسوی اسم کوچک اوست و در انگلیسی وینسنت می گویند( Vincent van Gogh)
ون گوگ عاشق گل آفتابگردان بود و مجموعه گل های آفتابگردان او از معروفترين نقاشی هايش است كه در کل از یازده اثر تشکیل شده، وی می‌گفت:" زردی آفتابگردان بهترین رنگی است که می توان پیدا کرد. خیلی شاد است. واقعا شاد است."

او از بیماری روانی رنج می برد و در طی یک حادثه قسمتی از گوشش را برید! ونگوگ جوانی خود را به عنوان دلال هنری، معلم و واعظ هنری گذراند. او کار هنری خود را به عنوان یک هنرمند از سال ۱۸۸۰ و در سن ۲۷ سالگی شروع کرد. در ابتدا از رنگهای تیره و محزون استفاده می کرد تا اینکه در پاریس با امپرسیونیسم و نئوامپرسیونیسم، آشنا شد و این آشنایی پیشرفت هنری او را سرعت بخشید. در ۱۰ سال آخر عمرش حدود ۹۰۰ نقاشی و ۱۱۰۰ طراحی بر جای گذاشت. برخی از مشهور ترین آنها در ۲ سال پایانی عمرش کشیده شده اند و در ۲ ماه پایانی عمرش تنها ۹۰ نقاشی برجای گذاشت. در سال ۱۸۹۰ به دکتر روانشناس (Dr.Gachet) که از او پرتره ای کشیده است، مراجعه کرد. اولین برداشت وان گوگ از دکتر این بود که دکتر خودش از او بیمار تر است. فرورفتگی و افسردگی ون گوگ عمیق تر شد و در جولای ۱۸۹۰ در سن ۳۷ سالگی به سمت کشتزار ها قدم زد و گلوله ای در سینه اش خالی کرد. او در روز بعد در مهمان سرای Ravoux مرد. برادرش به بالین او آمد و او آخرین احساسش را اینگونه بیان کرد:غم برای همیشه باقی خواهد ماند.وقتی ونگوگ مرد تابوتش راپر از گل های آفتابگردان کردند.

شب پر ستاره اثر ونگوگ

دیگر هنرمندان این سبک:

جیمز انسور در ۱۸۶۰در بلژیک به دنیا آمد و در ۱۹۴۹ در همان شهر درگذشت.
ادوارد مونک یا (مونش) نروژی که پردهٔ معروفش "جیغ " به تنهایی مفهوم کامل شیوهٔ اکسپرسیونیسم را نمایان می سازد.

امیل نولده، در ۱۸۶۷در شلزویگ،ناحیه‌ای در شمال غربی آلمان متولد شد و در۱۹۵۶ در سیبول درگذشت. نولده به خاطر انتخاب رنگهای پر معنی و رسایش مشهور است. قرمز پر رنگ و زرد درخشنده اغلب در کارهایش دیده می‌شود که حالتی نورانی به کارهایش می‌دهد، در غیر اینصورت کارهایش تاریک و محزون است وی یکی از بزرگترین نقاشان آبرنگ است.وی با تجسم بخشیدن به پندارهای دینی و صور کابوسی ذهن آشفته‌اش یکی از نقطه‌های اوج این شیوه را در وجود می‌آورد.

ژرژ روئو در۱۸۷۱ در پاریس متولد شد و ۱۹۵۸ در همان شهر از دنیا رفت. وی در بیشتر آثارش الهامات دینی و تلخ کامی‌های خود را با شکلهای زمخت و چهره‌های سرد و عبوس (که از جهاتی یادآور تصویر سازی قرون وسطایی و تنگ افتاده در فضایی فشرده‌اند)مجسم می‌سازد. او همچنین در آثارش رنگهای تند و تیره و خطوط سیاه بسیار کلفت(همانند بند کشی سربی در شیشه‌های منقوش کلیساهای گوتیک) به کار می‌برد.

پیکره سازی
پیکره تراشی اکسپرسیونیستی به کارگیری حفره و برآمدگی، راست خطی و خمیدگی، اعوجاج بخشی و برهم زنی تناسبات طبیعی به شیوهٔ اکسپرسیونیسم را بر ما عرضه می‌دارد. زادکین پیکره تراش روسی(که در فرانسه به کار مشغول بود) آثاری در این سبک از خود به جا گذارده ‌است. با بهره برداری از اصول و اسلوب آن مکتب تدرجا تمایلات اکسپرسیونیستی را در آثار خود نمایان ساخت و سرانجام تنها آن شیوه را برای ابراز عصیان و بدبینی عمیق خود مناسب یافت.اکسپرسیونیسم در سینما و عکاسی
اکسپرسیونیسم ریشه در تاریخ اقوام شمالی اروپا دارد. اقوامی که جنگلهای سیاه و متراکم شمالی را برای به دست آوردن زمین مناسب برای کشاورزی و زندگی مسطح کردند و ترس از ناشناخته های همین جنگلهای متراکم بود که باعث ساختن افسانه های موجودات عجیب و خارق العاده و خون آشامانی شد که این اقوام تصور می کردند در دل تاریک این جنگلها وجود دارند.
سینمای اکسپرسیونیستی در کشور آلمان آغاز شد وبه اوج رسید و پس از مدتی سینمای وحشت به عنوان شاخه مورد پسند اکثریت جامعه از همین سینمای فرهیخته و روشنفکر منشعب شد.
پنج سال 1919 تا 1924 که کشور آلمان به دلیل شکست در جنگ جهانی اول، شورش و کودتا، کاهش ارزش پول و گرسنگی، در شرایط اقتصادی وحشتناکی به سر میبرد،غنی ترین دوران سینمای آلمان را ساختند. سینمایی که بازتاب وحشت مردم از جنگ، گرسنگی و ورشکستگی بعد از آن بود.
با به قدرت رسیدن حکومت رایش سوم در سال 1933 عده ای از کارگردانان پیشروی سینمای اکسپرسیونیستی که میدانستند با شرایط جدید امکان کار در کشور را نخواهند داشت ، دست از کار کشیدند. عده ای با اهداف حکومت جدید همسو شدند و عده ای دیگر نیز که به نوعی در فیلمهای خویش ظهور خون آشام را پیش بینی کرده بودند، به ایالات متحده مهاجرت کردند. سینمای آلمان نیز پس از آن تا پایان جنگ جهانی دوم به نوعی از سینما با عنوان سینمای تبلیغی یا – پروپاگاندا – روی آورد که مطابق اهداف هیتلر بود و در آن هیتلر پیشوای بزرگ نژاد برترمعرفی می شد.
فیلم- دانشجوی پراگ- نسخه اول به سال 1919 که یکی از پیش زمینه های مهم سینمای اکسپرسیونیستی آلمان هست موضوع جدیدی را وارد سینما کرد:شعبده بازی که دانشجویی را به کار میگیرد و او را وادار میکند تا دست به قتلی زند سپس گناه قتل را به گردن دانشجو میاندازد او ناچار به خودکشی میشود. انسانی توسط نیروهای نامرئی کنترل میشود و دست به اعمالی میزند که خود را در قبال آنها مسئول نمی داند.حکایتی از مردم کشور آلمان در خلال جنگ جهانی دوم و نمادی از سایه یا شر درون وجود انسان.
"اکسپرسیونیسم " که اساسا درونگرایی و پرداختن به روحیات درونی بشر از ویژگی های آن به حساب می آید، با نوع سینمای هراس عجین گشت و از آنجا که فیلم های این سبک به ابعاد ناشناخته آفاق و انفس انسان نظر دارد و این ابعاد معمولا برای اغلب افراد ، وجه ی هراسناک و رعب آور ایجاد کرده ( هر عنصر ناشناخته ای بطور طبیعی برای آدمی وحشت آور می باشد) نخستین آثار "اکسپرسیونیستی " سینما در وادی سینمای ترسناک قرار گرفت.
فیلم هایی مانند :"گولم " داستانی متعلق به افسانه های یهودیان که در آن موجودی سفالی با کمک اورادی زنده میشود وگرایشاتی غیر مجاز نسبت به دختر صاحب خود پیدا میکندو سرانجام دچار جنون میگردد، در اینجا نیز موضوع رهایی از موجودات ناشناسی مطرح است که بطور ناشناخته به شکل نیروی ضمیر ناخود آگاه ظهور میکنند، " دانشجوی پراگ " در دهه دوم قرن بیستم و بعد از آن " مرگ خسته " و"اتاق کار دکتر کالیگاری" از معروفترین فیلمهای اکسپرسیونیستی به شمار می آیند.
" اتاق کار دکتر کالیگاری " داستانی شبیه به دانشجوی پراگ- سری فیلم های " دکتر مابوزه " و "نوسفراتو" به همراه فیلمسازانی مانند :"فریتس لانگ " و " مورنائو"و "روبرت وینه " و....اولین پدیده ها و خالقان اکسپرسیونیستی سینما به عنوان پدران سینمای هراس شناخته شدند.
تصویر مخلوقات کریه و قدرتمند که آسایش و امنیت جامعه را برهم می زنند ، پدیده های متافیزیکی که باعث اختلال روحیات بشری می گردند و انسان های با قدرت های مافوق که برای تحت انقیاد درآوردن انسانها به اعمال خشونت بار و مشمئز کننده دست می زنند ، از جمله مهمترین سوژه هایی بود که در آثار فوق به کار گرفته می شد.
با ورود سینمای اکسپرسیونیستی به سینمای هالیوود، این سینما وجه روشنفکرانه خود را تاحدی از دست داد و به سلیقه عامه مردم روی آورد و کم کم ژانر سینمای وحشت با ساخت فیلمهایی چون فرانکشتاین، دراکولا و...شکل گرفت ولی آنچه در طول سالیان دراز این سینما را به پیش راند وحشت انسان از پدیده های مختلفی که در زندگی برای او رخ میداد و ترسهایی چون گرسنگی، مرگ،فقر، ترس از برخورد با ناملایمات و... بود که بن مایه های سینمای وحشت را از ابتدا تا کنون ساخت و در شکل موجودات عجیب، انسانهایی که تحت شرایط مختلف تغییر میکنند و...بر پرده آمد و در واقع ابعاد مختلف ترسهای درونی انسان به شکلهای مختلف بر پرده سینما جان گرفت.


سینمای امروز علاوه بر مضامین جدیدی که سینمای اکسپرسیونیستی وارد سینما کرد، وامدار طراحی دکور خاصی است که با این ژانر وارد عرصه سینما شد ، دکور و نورپردازی که به ایجاد تعلیق و دلهره در این سینما کمک کرد.
در سینمای امروز جهان هنوز در آثار سینما گران بزرگی همچون- تیم برتون- میتوان رگه هایی از سینمای اصیل اکسپرسیونیستی را مشاهده کرد.
تصاویری که هنر عکاسی نیز از آن وام گرفت مواردی که امروزه عکاسان اکسپرسیونیستی از آن بهره می جویند عبارتند از: ایجاد سایه های پر کنتراست، نورپردازی ترسناک، استفاده از گریم عروسکی( سفید کردن بیش از حد صورت و ایجاد سایه های تیره اطراف چشم) استفاده از زوایای خشن و رعب آور مثل شیشه های شکسته و لبه های تیز، نورپردازی دهشتناک، استفاده از نور پایین در پرتره جهت ایجاد سایه های غلیظ در اطراف بینی، حلقه ی تیره زیر چشمها و سایه ابروها، برای نشان دادن تصاویر شیطان و...
و همچنین استفاده از نورهای قرمز یا تک رنگ گرم، منابع نوری اسپات جهت تیز تر کردن سایه ها و همچنین استفاده از دکورهای اکسپرسونیستی، بافت های خشن و پر کنتراست و غیره از عناصر اصلی عکاسی اکسپرسیونیستی است.

By Rick Doble

اکسپرسیونیسم در موسیقی

از ویژگیهای این حرکت هنری که در کارهای موسیقی هم بوضوح می توان آنرا حس کرد، تمایل هنرمند به کاووش در درون خود بجای محیط بیرونی است. اغلب این هنرمندان آلمانی واتریشی بودند که به نوعی بر علیه هنرمندان امپرسیونسم فرانسوی که فقط مضمون های دلنشین و زیبا را می آفریدند دست به طغیان زدند. آنها زیبایی و آراستگی ظاهری را به باد انتقاد گرفتند و برای اعلام وجود نارضایتی در اجتماع در جهتی دیگر به پرورش تفکرات وحشی و حتی کریه در هنر پرداختند.

موسیقیدانان اکسپرسیونیسم مانند نقاشان و نویسندگان این سبک هنری برای بیان نازیبایی ها روشهای خاص خود را دنبال کردند. تاکید آنها بر عناصر غیر موسیقی بود استفاده از اصوات، فاصله های دیسونانس، تاکیدهای غیر موزون روی ضربها که قدرت پیش بینی را از شنونده میگیرد، تعویض سریع تونالیته و مشخص نبودن تونالیته اصلی موسیقی و بسیاری روشهای دیگر همه باعث این می شوند که موسیقی بوجود آمده دقیقا حال و هوای تابلوهای کشیده شده توسط نقاشان یا مطالب نوشته شده توسط نویسنده های این سبک هنری را برای مخاطب القا کنند.
این ویژگی های نازیبا در موسیقی آنقدر پیش می رود که آیوز موسیقیدان این سبک در سنفونی چهارم خود با دو ارکستر بصورت همزمان دو قطعه در دو تنالیته ی مختلف اجرا می کند، باید گفت که این کار جسارت و جرات خاصی راطلب می کند، که حتما او از آن بهره می برده است.


منابع :تاریخ هنر، ه و. جنسن
مبادی سواد بصری: دونیس ا داندیس / ترجمه سروش
تاریخ هنرمدرن/نوربرت لینتون/ترجمه علی رامین/نشر نی
تاریخ سینمای هنری/ انوپاتالاس/اولریش گرگو
ویکیپدیا فارسی

 و این هم یک کتاب درباره اکسپرسیونیسم:

اکسپرسیونیسم از نقاشی تا معماری و شهرسازی

نویسنده:حمیده محمدزاده تیتکانلو

ناشر:موسسه پژوهشی فرهنگی و هنری مولیان جم

چاپ اول-تهران 1378

80 صفحهنگارش در تاريخ چهارشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۱ توسط mitra

 

سلام. سال نو مبارک .از اینکه این مطلب رو کمی دیر میذارم عذرخواهی می کنم. امیدوارم لذت ببرید.

نوروز برابر با یکم فروردین ماه (روزشمار خورشیدی)، جشن آغاز سال و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان می باشد و هنوز مردم مناطق مختلف فلات ایران نوروز را جشن می‌گیرند. امروزه زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است. نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها تعطیل رسمی است.

بنا به پیشنهاد جمهوری آذربایجان، مجمع عمومی سازمان ملل در نشست ۴ اسفند ۱۳۸۸ (۲۳ فوریه ۲۰۱۰) ۲۱ ماه مارس را به‌عنوان روز جهانی عید نوروز، با ریشهٔ ایرانی به‌رسمیت شناخت و آن را در تقویم خود جای داد. در متن به تصویب رسیده در مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد و امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر آن را جشن می‌گیرند توصیف شده‌است.

پیش از آن در تاریخ ۸ مهر ۱۳۸۸ خورشیدی، نوروز توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، به عنوان میراث غیر ملموس جهانی، به ثبت جهانی رسیده‌بود.[۳] در ۷ فروردین ۱۳۸۹ نخستین دورهٔ جشن جهانی نوروز در تهران برگزار شد و این شهر به عنوان «دبیرخانهٔ نوروز» شناخته شد.

جشن نوروز از لحظهٔ اعتدال بهاری آغاز می‌شود. در دانش ستاره‌شناسی، اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌کره شمالی زمین به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه استوای زمین می گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود. این لحظه، لحظه اول برج حمل نامیده می‌شود، و در تقویم هجری خورشیدی با نخستین روز (هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین برابر است. نوروز در تقویم میلادی با ۲۰، ۲۱ یا ۲۲ مارس مطابقت دارد.

در کشورهایی مانند ایران و افغانستان که تقویم هجری شمسی به کار برده می‌شود، نوروز، روز آغاز سال نو است. اما در کشورهای آسیای میانه و قفقاز، تقویم میلادی متداول است و نوروز به عنوان آغاز فصل بهار جشن گرفته می‌شود و روز آغاز سال محسوب نمی‌شود.

پیشینه

منشأ و زمان پیدایش نوروز، به درستی معلوم نیست. در برخی از متن‌های کهن ایران ازجمله شاهنامه فردوسی و تاریخ طبری، جمشید و در برخی دیگر از متن‌ها، کیومرث به‌عنوان پایه‌گذار نوروز معرفی شده‌است. پدید آوری نوروز در شاهنامه، بدین گونه روایت شده‌است که جمشید در حال گذشتن از آذربایجان، دستور داد تا در آنجا برای او تختی بگذارند و خودش با تاجی زرین بر روی تخت نشست. با رسیدن نور خورشید به تاج زرین او، جهان نورانی شد و مردم شادمانی کردند و آن روز را روز نو نامیدند.

برخی از روایت‌های تاریخی، آغاز نوروز را به بابلیان نسبت می‌دهد. بر طبق این روایت‌ها، رواج نوروز در ایران به ۵۳۸ سال قبل از میلاد یعنی زمان حمله کورش بزرگ به بابل بازمی‌گردد. همچنین در برخی از روایت‌ها، از زرتشت به‌عنوان بنیان‌گذار نوروز نام برده شده‌است. اما در اوستا (دست کم در گاتها) نامی از نوروز برده نشده‌است.

نوروز در زمان سلسله هخامنشیان

کوروش دوم بنیان‌گذار هخامنشیان، نوروز را در سال ۵۳۸ قبل از میلاد، جشن ملی اعلام کرد. وی در این روز برنامه‌هایی برای ترفیع سربازان، پاکسازی مکان‌های همگانی و خانه‌های شخصی و بخشش محکومان اجرا می‌نمود. این آیین‌ها در زمان دیگر پادشاهان هخامنشی نیز برگزار می‌شده‌است. در زمان داریوش یکم، مراسم نوروز در تخت جمشید برگزار می‌شد. البته در سنگ‌نوشته‌های به‌جا مانده از دوران هخامنشیان، به‌طور مستقیم اشاره‌ای به برگزاری نوروز نشده‌است. اما بررسی‌ها بر روی این سنگ‌نوشته‌ها نشان می‌دهد که مردم در دوران هخامنشیان با جشن‌های نوروز آشنا بوده‌اند، و هخامنشیان نوروز را با شکوه و بزرگی جشن می‌گرفته‌اند. شواهد نشان می‌دهد داریوش اول هخامنشی، به مناسبت نوروز در سال ۴۱۶ قبل از میلاد سکه‌ای از جنس طلا ضرب نمود که در یک سوی آن سربازی در حال تیراندازی نشان داده شده‌است.

در دوران هخامنشی، جشن نوروز در بازه‌ای زمانی میان ۲۱ اسفند تا ۱۹ اردیبهشت برگزار می‌شده‌است.

نوروز در زمان اشکانیان و ساسانیان

در زمان اشکانیان و ساسانیان نیز نوروز گرامی داشته می‌شد. در این دوران، جشن‌های متعددی در طول یک سال برگزار می‌شد که مهمترین آنها نوروز و مهرگان بود. برگزاری جشن نوروز در دوران ساسانیان چند روز (دست کم شش روز) طول می‌کشید و به دو دوره نوروز کوچک و نوروز بزرگ تقسیم می‌شد. نوروز کوچک یا نوروز عامه به مدت پنج روز، از یکم تا پنجم فروردین گرامی داشته می‌شد و روز ششم فروردین (خردادروز)، جشن نوروز بزرگ یا نوروز خاصه برپا می‌شد. در هر یک از روزهای نوروز عامه، طبقه‌ای از طبقات مردم (دهقانان، روحانیان، سپاهیان، پیشه‌وران و اشراف) به دیدار شاه می‌آمدند و شاه به سخنان آنها گوش می‌داد و برای حل مشکلات آنها دستور صادر می‌کرد. در روز ششم، شاه حق طبقات گوناگون مردم را ادا کرده بود و در این روز، تنها نزدیکان شاه به حضور وی می‌آمدند.

شواهدی وجود دارد که در دوران ساسانی سال‌های کبیسه رعایت نمی‌شده‌است. بنابراین نوروز هر چهار سال، یک روز از موعد اصلی خود (آغاز برج حمل) عقب می‌ماند و درنتیجه زمان نوروز در این دوران همواره ثابت نبود و در فصل‌های گوناگون سال جاری بود.

اردشیر بابکان، بنیان گذار سلسله ساسانیان، در سال ۲۳۰ میلادی از دولت روم که از وی شکست خورده بود، خواست که نوروز را در این کشور به رسمیت بشناسند. این درخواست مورد پذیرش سنای روم قرار گرفت و نوروز در قلمرو روم به Lupercal معروف شد.

در دوران ساسانیان، ۲۵ روز پیش از آغاز بهار، در دوازده ستون که از خشت خام برپا می‌کردند، انواع حبوبات و غلات (برنج، گندم، جو، نخود، ارزن، و لوبیا) را می‌کاشتند و تا روز شانزدهم فروردین آنها را جمع نمی‌کردند. هر کدام از این گیاهان که بارورتر شود، در آن سال محصول بهتری خواهد داد. در این دوران همچنین متداول بود که در بامداد نوروز، مردم به یکدیگر آب بپاشند. از زمان هرمز اول مرسوم شد که مردم در شب نوروز آتش روشن نمایند. همچنین از زمان هرمز دوم، رسم دادن سکه در نوروز به‌عنوان عیدی متداول شد.

نوروز پس از اسلام

از برگزاری آیین‌های نوروز در زمان امویان نشانه‌ای در دست نیست و در زمان عباسیان نیز به نظر می‌رسد که خلفا گاهی برای پذیرش هدایای مردمی، از نوروز استقبال می‌کرده‌اند. با روی کار آمدن سلسله‌های سامانیان و آل بویه، جشن نوروز با گستردگی بیشتری برگزار شد.

در دوران سلجوقیان، به دستور جلال‌الدین ملک‌شاه سلجوقی تعدادی از ستاره شناسان ایرانی از جمله خیام برای بهترسازی گاهشمار ایرانی گرد هم آمدند. این گروه، نوروز را در یکم بهار (ورود آفتاب به برج حمل) قرار دادند و جایگاه آن را ثابت نمودند. بر اساس این گاهشمار که به تقویم جلالی معروف شد، برای ثابت ماندن نوروز در آغاز بهار، مقرر شد که حدوداً هر چهار سال یک‌بار (گاهی هر پنج سال یک بار)، تعداد روزهای سال را به‌جای ۳۶۵ روز برابر با ۳۶۶ روز در نظر بگیرند. این گاهشمار از سال ۳۹۲ هجری آغاز شد.

نوروز در دوران صفویان نیز برگزار می‌شد. در سال ۱۵۹۷ میلادی، شاه عباس صفوی مراسم نوروز را در عمارت نقش جهان اصفهان برگزار نمود و این شهر را پایتخت همیشگی ایران اعلام نمود.

جغرافیای نوروز

منطقه‌ای که در آن جشن نوروز برگزار می‌شد، امروزه شامل چند کشور می‌شود و همچنان در این کشورها جشن گرفته می‌شود. برخی آیین‌های نوروز در این کشورها با هم متفاوت‌اند. مثلاً در افغانستان سفره هفت‌میوه می‌چینند؛ اما در ایران سفره هفت سین می‌اندازند.

جغرافیای نوروز با نام نوروز یا مشابه آن، سراسر خاورمیانه، بالکان، قزاقستان، تاتارستان، در آسیای میانه چین غربی (ترکستان چین)، سودان، زنگبار، در آسیای کوچک سراسر قفقاز تا آستراخان و نیز آمریکای شمالی، هندوستان، پاکستان، بنگلادش، بوتان، نپال و تبت را شامل می‌شود.

کردها نیز این جشن ایرانی را در فاصلهٔ میان ۱۸ تا ۲۱ مارس جشن می‌گیریند؛ در هنگام نوروز، کردها با گردهم‌آیی در بیرونِ شهرها، به استقبال بهار می‌روند. در این گردهم‌آیی‌های نوروزی، زنان کرد لباس‌های رنگین پوشیده و «شال‌های پرزرق و برق» بر سر می‌نهند؛ مردان جوان کُرد نیز پرچم‌های سبز و زرد و سرخ را برافراشته و با رقص و پایکوبی گرد آتش، نوروز را پاس داشته و زنده نگاه می‌دارند.

در تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۰۹ (۱۰ فروردین ۱۳۸۸)، پارلمان فدرال کانادا، اولین روز بهار هر سال را به عنوان نوروز (Nowruz Day)، عید ملی ایرانیان و بسیاری اقوام دیگر نامگذاری کرد.

در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۱۰ سازمان ملل متحد با تصویب یک قطعنامه در مقر سازمان در نیویورک، عید نوروز را به عنوان روز بین‌المللی نوروز و فرهنگ صلح در جهان به رسمیت شناخت.

آیین‌ها

خانه‌تکانی

خانه‌تکانی یکی از آیین‌های نوروزی است که مردم بیشتر مناطقی که نوروز را جشن می‌گیرند به آن پایبندند. در این آیین، تمام خانه و وسایل آن در آستانه نوروز گردگیری، شستشو و تمیز می‌شوند. این آیین در کشورهای مختلف از جمله ایران، تاجیکستان و افغانستان برگزار می‌شود.

آتش‌افروزی

رسم افروختن آتش، از زمان‌های کهن در مناطق نوروز متداول شده است. در ایران، جمهوری آذربایجان و بخش‌هایی از افغانستان، این رسم به‌صورت روشن کردن آتش در شب آخرین چهارشنبه سال متداول است. این مراسم چهارشنبه‌سوری نام دارد.پریدن از روی آتش در ایام نوروز در ترکمنستان نیز رایج است.

سفره‌های نوروزی

سفره هفت سین از سفره‌های نوروزی است که در ایران، جمهوری آذربایجان و برخی از نقاط افغانستان رایج است.

سفره‌های نوروزی یکی از آیین‌های مشترک در مراسم نوروز در بین مردمی است که نوروز را جشن می‌گیرند. در بسیاری از نقاط ایران، جمهوری آذربایجان[۳۲] و برخی از نقاط افغانستان، سفره هفت سین پهن می‌شود. در این سفره هفت چیز قرار می‌گیرد که با حرف سین آغاز شده باشد؛ مثل سیر، سنجد، سمنو، سیب و ...[۳۳][۳۴] به هفت سینی که چیده می‌شود معانی خاصی نسبت داده‌اند. مثلاً سیب را نماد زیبایی و تندرستی، سنجد را نماد عشق و محبت، و سکه را رزق و روزی گفته‌اند.سفره نوروز از زمانهای کهن بوده اما به این صورت بوده است که سفره ای را پهن می کردند و در بشقابهای سفالی و یا فلزی آنواع آجیلهای خشک شده مانند توت خشک - برگه خشک شده زردآلو و هلو و پختیک(پخته شده و خشک شده لبو)و عسل و سر شیر خشک شده، کلوچه، گعگ (کیک) قطاب و نان سرموکی و ... می گذاشتند تخم مرغ رنگ شده حتما در سفره وجود داشت. در این سفره بعضی چیزها فقط جنبه زیبایی داشت مانند تخم مرغ و آیینه ولی سایر چیزها برای خوردن و پذیرایی میهمانان بودو هر زمان که تمام می شد بلافاصله صاحبخانه ظروف را مجدد برای میهمانان جدید پر می کرد. اما اینکه هفت چیز با نام سین باشد پدیده جدیدی است به نظر می‌رسد گذاشتن هفت جزء آغازشونده با حرف سین در سفرهٔ نوروزی پدیده‌ای است که در اواخر دوره قاجار رایج شده و پیشینهٔ تاریخی ندارد، بلکه توسط رسانه‌ها فراگیر شده است.ضمنا مردم قبل از نوروز به حمام می رفتند و شلوغ ترین روزهای سال گرمابه ها چند روز سال نو بود گرمابه که معمولا با چوب و هیزم در (گرخانه)GOr khaneh یا آتش خانه آب حمام را گرم می کرد حتما یک ذخیره خاص چوب و هیزم را برای روزهای نوروز ذخیره می کرد. شب نوروز همه پلو یا چلو خورش می خوردند بسیاری از خانواده ها سالی فقط یکبار می توانستن چلو خورش بخورند و انهم شب نوروز بود.از این پلو برای فقرا، سلمانی(آرایشگر)و حمامی(مسئول آتش حمام)و برای کدخدای هر محل هم پیشکش می بردند.

پهن کردن سفرهٔ نوروزی در ایران آداب و رسوم خاصی دارد و روی سفره اجزای دیگری به‌ویژه آینه، شمع، و آب نیز حضور دارند. از دیگر اجزای سفرهٔ امروزی می‌شود از ماهی و تخم مرغ رنگ‌شده یاد کرد.

در کابل و شهرهای شمالی افغانستان، سفره هفت میوه متداول است. در این سفره، هفت میوه قرار می‌گیرد، از جمله؛ کشمش سبز و سرخ، چارمغز، بادام، پسته، زردآلو و سنجد. چیدن سفره‌ای مشابه با استفاده از میوه خشک شده، در بین شیعیان پاکستان هم مرسوم است.

علاوه بر این، سفره هفت شین در میان زرتشتیان، و سفره هفت میم در برخی نقاط واقع در استان فارس در ایران متداول است. در جمهوری آذربایجان عدد هفت اهمیتی ندارد و بر روی سفره‌های نوروزی خود، آجیل قرار می‌دهند.

غذاهای نوروزی

یکی از متداول‌ترین غذاهایی که به مناسبت نوروز پخته می‌شود، سمنو (سمنک، سومنک، سوملک، سمنی، سمنه) است. این غذا با استفاده از جوانه گندم تهیه می‌شود. در بیشتر کشورهایی که نوروز را جشن می‌گیرند، این غذا طبخ می‌شود. در برخی از کشورها، پختن این غذا با آیین‌های خاصی همراه است. زنان و دختران در مناطق مختلف ایران، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان سمنو را به‌صورت دسته‌جمعی و گاه در طول شب می‌پزند و درهنگام پختن آن سرودهای مخصوصی می‌خوانند. برای نمونه در افغانستان در یکی از مشهورترین ترانه‌ها، این بیت به تکرار خوانده می‌شود:

سمنک در جوش ما کفچه زنیم

دیگران در خواب ما دف چه زنیم

پختن غذاهای دیگر نیز در نوروز مرسوم است. به‌طور مثال در بخش‌هایی از ایران؛ سبزی پلو با ماهی در شب عید، در افغانستان سبزی چلو با ماهی, در ترکمنستان؛ نوروزبامه، در قزاقستان؛ اویقی آشار، در بخارا؛ انواع سمبوسهپخته می‌شود. به‌طور کلی پختن غذاهای نوروزی در هر منطقه‌ای که نوروز جشن گرفته می‌شود مرسوم است و هر منطقه‌ای غذاها و شیرینی‌های مخصوص به خود را دارد.

دید و بازدید

دید و بازدید عید یا عید دیدنی یکی از سنت‌های نوروزی است که در بیشتر کشورهایی که آن را جشن می‌گیرند، متداول است. در برخی از مناطق، یاد کردن از گذشتگان و حاضر شدن بر مزار آنان در نوروز نیز رایج است.

مسابقات ورزشی

برگزاری مسابقات ورزشی عمومی در معابر شهری و روستایی، یکی دیگر از آیین‌هایی است که در برخی از کشورها به مناسبت نوروز برگزار می‌شود. در ترکمنستان، مردان و زنان ترکمن، بازی‌ها و سرگرمی‌های ویژه‌ای از جمله سوارکاری، کشتی، پرش برای گرفتن دستمال از بلندی و شطرنج برگزار می‌کنند. برپایی جنگ خروس و شاخ‌زنی قوچ‌ها از دیگر مراسمی است که در ترکمنستان برگزار می‌شود.

در استان‌های شمالی افغانستان نیز مسابقات بزکشی به مناسبت‌های مختلف از جمله نوروز برگزار می‌شود.

طبیعت‌گردی

مردم ایران روز سیزدهم فروردین، به مکان‌های طبیعی مانند پارک‌ها، باغ‌ها، جنگل‌ها و مناطق خارج از شهر می‌روند. این مراسم سیزده‌به‌در نام دارد. از کارهای رایج در این جشن، گره زدن سبزه و گفتن دروغ سیزده است. مراسم سیزده‌به‌در در مناطق غربی افغانستان ازجمله شهر هرات نیز برگزار می‌شود. با وجودی که روز سیزدهم فروردین در کشور افغانستان جزو تعطیلات رسمی نیست، اما مردم این مناطق برای گردش در طبیعت، عملاً کسب و کار خود را تعطیل می‌کنند. مردم این منطقه همچنین اولین چهارشنبه سال را نیز با گردش در طبیعت سپری می‌کنند.

علاوه بر این، ساکنان کابل در افغانستان، در طول دو هفته اول سال برای گردش به همراه خانواده به مناطقی که در آنها گل ارغوان می‌روید، می‌روند.

یکی دیگر از آیین‌های نوروز که در آسیای میانه و کشور تاجیکستان مرسوم است، مراسم گل‌گردانی و بلبل‌خوانی است. گل گردان‌ها از دره و تپه و دامنهٔ کوه‌ها، گل چیده و اهل دهستان خود را از پایان یافتن زمستان و فرا رسیدن عروس سال و آغاز کشت و کار بهاری و آمدن نوروز مژده می‌دهند.

نوروزخوانی

نوروز خوانی یا بهار خوانی یا نوروزی، گونه‌ای از آواز خوانی است که در گذشته در ایران رواج داشته‌است. در حال حاضر رواج این گونه آواز خوانی بیشتر در استان‌های مازندران و گیلان است.[۴۵] در نوروز خوانی افرادی که به آن‌ها نوروز خوان گفته می‌شود پیش از آغاز فصل بهار به صورت دوره‌گردی به شهرها و روستاهای مختلف می‌روند و اشعاری در مدح بهار یا با ذکر مفاهیم مذهبی به صورت بداهه یا از روی حافظه می‌خوانند. این اشعار اکثرأ به زبان‌های طبری و گیلکی می‌باشد. این اشعار بیشتر بصورت ترجیع بند بوده و توسط یک یا چند شخص همزمان خوانده می‌شود.

جشن جهانی نوروز

در ۷ فروردین ۱۳۸۹ نخستین دورهٔ جشن جهانی نوروز در تهران برگزار شد و این شهر به عنوان «دبیرخانهٔ نوروز» شناخته شد. در این جشن، سران کشورهایی که نوروز را جشن می‌گیرند گردهم می‌آیند و این آیین باستانی را گرامی می‌دارند. هر ساله یکی از این کشورها، میزبان جشن جهانی نوروز است.

روز جهانی نوروز

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ سه شنبه ۴ اسفند ۱۳۸۸ برابر با ۲۳ فوریه ۲۰۱۰ با تصویب قطعنامه‌ای روز ۲۱ مارس برابر با ۱ فروردین را در چارچوب ماده ۴۹ و تحت عنوان فرهنگ صلح به عنوان روز جهانی نوروز به تصویب رسانده و در تقویم خود جای داد، طی این اقدام که برای نخستین‌بار در تاریخ این سازمان صورت گرفت، نوروز ایرانی به‌عنوان یک مناسبت بین‌المللی به رسمیت شناخته شد.

نخستین بار نوروز ۱۳۹۱ را در صحن عمومی سازمان ملل و یونسکو به میزبانی ایران جشن گرفتند. بان کی مون دبیرکل سازمان ملل پیامی بدین مناسبت صادر کرد.

نگارش در تاريخ شنبه بیستم اسفند ۱۳۹۰ توسط mitra
 

چهارشنبه‌سوری یکی از جشن های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود.

در شاهنامه فردوسی اشاره‌هایی درباره بزم چهارشنبه‌ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان دهنده کهن بودن این جشن است. مراسم سنتی مربوط به این جشن ملی، از دیرباز درفرهنگ سنتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌است.

واژه «چهارشنبه‌سوری» از دو واژه چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته‌است و سوری که به معنی سرخ است ساخته شده‌است. آتش بزرگی تا صبح زود و برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود که این آتش معمولا در بعد از ظهر زمانی که مردم آتش روشن می‌کنند و از آن می‌پرند آغاز می‌شود و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من» در واقع این جمله نشانگر یک تطهیر و پاک‌سازی مذهبی است که واژه «سوری» به معنی «سرخ» به آن اشاره دارد. به بیان دیگر شما خواهان آن هستید که آتش تمام رنگ پریدیگی و زردی، بیماری و مشکلات شما را بگیرد و بجای آن سرخی و گرمی و نیرو به شما بدهد. چهارشنبه‌سوری جشنی نیست که وابسته به دین یا قومیت افراد باشد و در میان عموم ایرانیان (بجز زرتشتیان) رواج دارد.

امروزه در شهرهای سراسر جهان که جمعیت ایرانیان در آن‌ها زیاد است،آتش بازی و انفجار ترقه‌ها و فشفشه‌ها نیز متداول است. در سال‌های اخیر، رسانه‌های ایران توجه بیشتری به خطرات احتمالی ناشی از این مواد نشان می‌دهند.

البته مراسمی که امروزه برپا می‌شود به طوری کلی متفاوت با آن روزگار است چون از نظر زرتشتیان آتش نماد مقدسی است و پریدن از روی آن به نوعی بی‌احترامی به آن نماد تلقی می‌شود.جشن آتش در واقع پیش درآمد جشن نوروز است که نوید دهنده رسیدن بهار و تازه شدن طبیعت است. از نظر زرتشتیان پریدن از روی آتش بی‌حرمتی به آتش است. کورش نیکنام، موبد زرتشتی و پژوهشگر در آداب و سنن ایران باستان، عقیده دارد که چهارشنبه سوری هیچ ارتباطی با ایران باستان و زرتشتیان ندارد و شکل گیری این مراسم را پس از حمله اعراب به ایران می داند. او در این باره می گوید: "ما زرتشتیان در کوچه ها آتش روشن نمی کنیم و پریدن از روی آتش را زشت می دانیم.

پیشینه

جشن «سور» از گذشته بسیار دور در ایران مرسوم بوده‌است که جشنی ملی و مردمی است و «چهارشنبه سوری» نام گرفته‌است که طلایه‌دار نوروز است.

در ایران باستان در پایان هر ماه جشن و پایکوبی با نام سور مرسوم بوده‌است و از سوی دیگر چهارشنبه نزد اعراب «یوم الارباع» خوانده می‌شد و از روزهای شوم و نحس بشمار می‌رفت و بر این باور بودند که روزهای نحس و شوم را باید با عیش و شادمانی گذراند تا شیاطین و اجنه فرصت رخنه در وجود آدمیان را نیابند. بدین ترتیب ایرانیان آخرین جشن آتش خود را به آخرین چهارشنبه سال انداختند و در آن به شادمانی و پایکوبی پرداختند تا هم جشن ملی خود را حفظ کنند و هم بهانه بدست دیگران ندهند و بدین ترتیب چشن سوری از حادثه روزگار مصون ماند و برای ایرانیان تا به امروز باقی ماند.

مختار ثقفی برای خونخواهی از عاملین واقعه کربلا  در شهر کوفه  که بیشتر آنان عرب بوده‌اند از این فرصت سود برد و در زمان همین جشن که مصادف با چهارشنبه بود بسیاری از آنان را قصاص کرد.

برخی آیین‌های سوری

سال نو - کوزه نو

ایرانیان در شب چهارشنبه سوری کوزه‌های سفالی کهنه را بالای بام خانه برده، به‌زیر افکنده و آن‌ها را می‌شکستند و کوزهٔ نویی را جایگزین می‌ساختند. که این رسم اکنون نیز در برخی از مناطق ایران معمول است و بر این باورند که در طول سال بلاها و قضاهای بد در کوزه متراکم می‌گردد که با شکستن کوزه، آن بلاها دور خواهد شد.

آجیل مشگل‌گشای، چهارشنبه سوری

در گذشته پس ار پایان آتش‌افروزی، اهل خانه و خویشاوندان گرد هم می‌آمدند و آخرین دانه‌های نباتی مانند: تخم هندوانه ،تخم کدو،پسته،فندق،بادام،نخود،تخم خربزه،گندم وشاهدانه را که از ذخیره زمستان باقی مانده بود، روی آتش مقدس بو داده و با نمک تبرک می‌کردند و می‌خوردند. آنان بر این باور بودند که هر کس از این معجون بخورد، نسبت به افراد دیگر مهربان‌تر می‌گردد و کینه و رشک از وی دور می‌گردد. امروزه اصطلاح نمک‌گیرشدن و نان و نمک کسی را خوردن و در حق وی خیانت نورزیدن، از همین باور سرچشمه گرفته‌است.

پختن حلوا

فال‌گوشی و گره‌گشایی

یکی از رسم‌های چهارشنبه‌سوری است که در آن دختران جوان نیت می‌کنند، پشت دیواری می‌ایستند و به سخن رهگذران گوش فرامی‌دهند و سپس با تفسیر این سخنان پاسخ نیت خود را می‌گیرند.

قاشق‌زنی

در این رسم دختران و پسران جوان، چادری بر سر و روی خود می‌کشند تا شناخته نشوند و به در خانهٔ دوستان و همسایگان خود می‌روند. صاحبخانه از صدای قاشق‌هایی که به کاسه‌ها می‌خورد به در خانه آمده و به کاسه‌های آنان آجیل چهارشنبه‌سوری، شیرینی، شکلات، نقل و پول می‌ریزد. دختران نیز امیدوارند زودتر به خانه بخت بروند.

شال انداختن

شال‌اندازی از دیگر مراسم شب سوری است که تاکنون اعتبار خود را در شهرها و روستاهای همدان و زنجان حفظ کرده‌است. پس از خاموشی آتش و کوزه‌شکستن و فالگوشی و گره‌گشایی و قاشق‌زنی جوانان نوبت به شال‌اندازی می‌رسد. جوانان چندین دستمال حریر و ابریشمی را به یکدیگر گره زده، از آن طنابی رنگین به بلندی سه متر می‌ساختند. آنگاه از راه پلکان خانه‌ها یا از روی دیوار، آنرا از روزنه دودکش وارد منزل می‌کنند و یک سر آن را خود در بالای بام در دست می‌گرفتند، آنگاه با چند سرفه بلند صاحبخانه را متوجه ورودشان می‌سازند. صاحبخانه که منتظر آویختن چنین شال‌هایی هستند، به محض مشاهده طناب رنگین، آنچه قبلاً آماده کرده، در گوشه شال می‌ریزند و گره‌ای بر آن زده، با یک تکان ملایم، صاحب شال را آگاه می‌سازند که هدیه سوری آماده‌است. آنگاه شال‌انداز شال را بالا می‌کشد. آنچه در شال است هم هدیه چهارشنبه سوری است و هم فال. اگر هدیه نان باشد آن نشانه نعمت است، اگر شیرینی نشانه شیرین کامی و شادمانی، انار نشانه کسرت اولاد در آینده و گردو نشان طول عمر، بادام و فندق نشانه استقامت و بردباری در برابر دشواری‌ها، کشمش نشانه پرآبی و پربارانی سال نو و اگر سکه نقره باشد نشانه سپیدبختی است.

چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون

شیراز

افروختن آتش در معابر و خانه‌ها، فالگوشی، اسپند دود کردن، نمک گرد سر گرداندن. در موقع اسفند دودکردن و نمک گردانیدن، وردهای مخصوصی وجود دارد که زنان می‌خوانند. در گذشته قلمرو چهارشنبه سوری در شیراز صحن بقعه شاه چراغ بوده و در آنجا نیز توپ کهنه‌ای است که مانند توپ مروارید تهران زنان از آن حاجت می‌خواهند.

اصفهان

افروختن آتش در معابر، کوزه‌شکستن، فالگوشی، گره‌گشایی و غیره کاملاً متداول است و تمام آن آدابی که در تهران معمول است در اصفهان نیز رواج دارد. شکوه شب چهارشنبه‌سوری در اصفهان از تمام شهرهای ایران بیشتر است.

تبریز

آتش‌بازی و گره‌گشایی از قدیم معمول بوده‌است. آتش‌افروختن در این اواخر متداول شده‌است.در گذشته به جای آتش‌افروختن و پریدن از روی آن صبح روز چهارشنبه کودکان و جوانان از روی آب روان پریده و جمله « آتيل ماتيل چرشنبه بختيم آچيل چرشنبه» را میگفتند.آجیل و میوه خشک خوردن از ضروریات است و ترک نمی‌شود اگر دوست یا مهمان و تازه‌واردی داشته باشند باید حتماً شب چهارشنبه‌سوری خوانچه‌ای از آجیل خام و میوه خشک برای او بفرستند. در تبریز آب‌پاشی از بام خانه‌ها بر سر عابرین نیز رایج است که از آداب دوران ساسانیان بوده و هنوز در میان ارمنیان و زردشتیان ایران معمول است که در یکی از جشن‌های خود بر یکدیگر آب می‌ریزند.

اهواز

از آئین‌های چهارشنبه سوری که در اهواز اجرا می‌شود مراسم قاشق‌زنی می‌باشد که بیشتر کودکان به آن می‌پردازند.

منبع:   fa.wikipedia.org

نگارش در تاريخ پنجشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۰ توسط mitra
سلام. روز عشق ایرانیان و جشن اسفندگان پیشاپیش مبارک

امروزه قانون کپی رایت قانون مهم و لازم الاجرایی در کشورهای غربی محسوب می شود به این معنا که کسی حق ندارد فکر سنت ایده یا اثر کس دیگری را کپی کند و یا حتی با تغییر نام و شکل ظاهری آن را به نام خود ارائه کند. شاید مبدع کپی خود غربی ها بوده اند که بعدها این قانون را علیه آن کار به کار بردند. آن روزها که تاجران و توریست ها و مورخان اروپایی فرهنگ و سنن ما را با خود به سرزمینشان بردند و به آن رنگ و لعاب اروپایی دادند هنوز قانون کپی رایت وضع نشده بود. امروزه به نحوی شروع به تهاجم فرهنگی خود به ما کرده اند که گویا اصولا اینها  فرهنگ و سنن خودشان بوده است و متاسفانه کسی نیست که فریاد بزند : اینها همه ریشه در فرهنگ خود ما داشته است ای دزدان فرهنگ

یک نمونه اش  را چندی پیش در همین وبلاگ خواندید که نشان می داد تولد مسیح اصولا در تاریخ نامشخص است و جشن کریسمس و تولد مسیح ریشه در شب یلدای ایران باستان دارد و از ان گرفته شده است .

این روزها همه به دنبال خریدن کارت تبریک و قلب و خرس و... هستند برای جشن ولنتاین که همه فکر می کنند یک جشن غربی است غافل از اینکه این جشن هم یک جشن ایرانی باستان بوده که جشن اسفندگان یا سپندارمذ  نام داشته و رو بزرگداشت زمین بارور و بانوان بوده است. جشنی ایرانی که اروپایی ها با مهارت تمام اندکی(حدود ۱۰ روز ) تاریخ آن و نیز نام آن را تغییر داده و به نام خود ثبت کرده اند و به زور تبلیغات رسانه ای ان را به خورد مردم جهان و از جمله ایران داده اند. بیایید به خاطر غرور ملی هم که شده این جشن را مطابق فرهنگ اصیل خودمان در روز ۵ اسفند و با هدیه دادن کارت تبریک ها و کالاهای ایرانی  جشن بگیریم .به همین مناسبت این مقاله را درباره این جشن بزرگ و زیبا به شما ایرانی عزیز  تقدیم می کنم:

 


اسفندگان، روز عشاق ایرانی


به اعتقاد برخی اسطوره شناسان همچون "فریدون جنیدی"  جشن اسفندگان که روز بزرگداشت مقام زن وعشق شناخته می شود، با جشنی غربی و غیر ایرانی به نام ولنتاین جایگزین شده است.  روز پنجم اسفند مطابق با تقویم ایرانی  روز جشن "اسفندگان" شناخته می شود. روزی که از آن مقام زن به عنوان مظهر ونماد عشق واقعی شناخته می شود.
ایرانیان باستان این روز را  به زنان اختصاص می دادند و جایگاه زن ، که مظهر عشق  ومهر مادری است، را گرامی می دارند. در حالی که به اعتقاد برخی اسطوره شناسان همچون "فریدون جنیدی" این جشن ملی وآیینی با جشنی غربی و غیر ایرانی به نام ولنتاین جایگزین شده است.
 در خصوص تاریخچه و مبداء ولنتاین اختلاف نظر وجود داشته تا جایی که ولنتاین با افسانه در آمیخته است، اسطوره شناسانی همچون جنیدی مبدا این جشن که به نام "روز عشق" نامیده می شود، همین جشن اسفنگان است.

واژه فارسی اسفند یا سپندارمذ، از واژه پهلوی «سپندارمد» و اوستایی «سپَـنتَـه‌آرمَـئیتی»، گرفته شده است. اصل این نام همانا «آرمئیتی» است که واژه سپنته/سپند برای احترام و گرامیداشت بیشتر، به آن افزوده شده است. معمولاً سپنته‌آرمئیتی را به معنای «فروتنی و آرامی پاک و مقدس» می‌دانند، اما برخی از پژوهشگران این معنا را نمی‌پذیرند.

ل. مولتون در Early Zoroasrianism آنرا در اصل «آرا ماتا» به معنای «مادر زمین» می‌داند که با واژه سانسکریت و ودایی «اَرامتی» به معنای «زمین» اینهمانی دارد. این نامگذاری در متن پهلوی «زند وهومن یسن» نیز بکار گرفته شده است و در زبان و فرهنگ ارمنیان ایرانی تداول دارد. آنان او را با نام «سپندارمت» می‌شناسند و او را «ایزدبانوی باروری» می‌دانند. گویا ایزدبانوی میاندورودی به نام «سَـرپانیتو» یا «اِروئا» که همسر «مردوک» خدای بزرگ دانسته می‌شده، خاستگاهی مشترک با سپندارمذ داشته‌ است. چرا که اِروئا، ایزدبانوی زایش بوده و حتی معنای واژه آن نیز «باروری» بوده است. در میاندورورد باستان و پس از کوچ «کاسیان» آریایی به آنجا، آیینی به نام «هَـشادو» در اجرای نمادین وصلت مردوک و اِروئا، و دیگر مناسک مربوط به «ازدواج مقدس» برگزار می‌شده است. در هر حال، حتی اگر آرمئیتی نه به معنای آرامی و فروتنی، که به معنای مادر زمین بوده باشد؛ نباید پیوند و ارتباط‌های «آرامی» و «آغوش مادری» را حتی دستکم به شکل شباهت واژگان آن در زبان‌های هندوآریایی از یاد ببریم.

بنابر این، واژه «آرمئیتی» به تنهایی و یا به شکل «سپنته‌آرمئیتی» در آغاز، نام یا پاژنام «زمین» و به ویژه «زمین بارور» و یا «مادر زمین» بوده، و بعدها به فرشته یا ایزد پشتیبان زمین اطلاق می‌شود. در «گاتها» زرتشت (سرود 45، بند 4)، او دختر اهورامزدا دانسته می‌شود و پس از آن «سپندارمذ» به پیکر یکی از امشاسپندان یا یاران اهورامزدا در می‌آید.

از آنجا که در باورهای کهن، زمین را نیز مانند زنان، بارور، زاینده و پرورش‌دهنده می‌دانسته‌اند و همه موجودات بر پهنه او و در پناه و آغوش او پروریده می‌شده‌اند، جنسیت او را نیز «مادینه» فرض می‌کرده‌اند و از همین خاستگاه است که عبارت‌های زیبا و دل‌انگیز «مام میهن» و «سرزمین مادری» بوجود آمده و فراگیر شده است. پیشینیان ما، همانگونه که زمین را زن یا مادر می‌دانسته‌اند، آسمان را نیز مرد یا پدر بشمار می‌آورده‌اند و ترکیب‌های «مادرزمین» و «پدرآسمان» از همین جا برخاسته‌اند. بی‌گمان آنان شباهت‌ها و پیوندهایی بین زن و مرد از یک سو، با زمین و آسمان، و بارندگی و رویش گیاهان، از سوی دیگر احساس می‌کرده‌اند. همچنین این را نیز می‌دانیم که در باورهای ایرانی، نسل بشر یا نخستین زن و مرد جهان، به نام «مشی و مشیانه» از ریشه دوگانه گیاهی به نام «مهرگیاه» در دل زمین بوجود آمده و آفریده شده‌اند و در واقع زمین یا سپندارمذ، مادر نسل بشری دانسته می‌شده است.

کارکردهای آرمئیتی یا سپندارمذ در فرهنگ و ادبیات ایرانی بسیار فراوان و گسترده است. در «گاتها»ی زرتشت، هجده بار از او یاد شده است و زرتشت بارها او را برای زندگی پاک، برای آرامش‌بخشی به کشتزاران، چراگاه‌ها و جانوران، و برای پیدایی یک فرمانروای نیک، به یاری فرا می‌خواند. در اساطیر ایرانی، او بود که پیشنهاد و فرمان ساختن تیروکمانی برای آرش کمانگیر را به منوچهرشاه داد تا گستره و آغوشش را برای فرزندان خود، فراخناک‌تر کند. متن پهلوی «صددر بندهش» او را یاری‌رسان نویسندگان، به عنوان پدیدآورندگان فکر و اندیشه می‌داند. پلوتارک نقل می‌کند که اردشیر دوم- پادشاه هخامنشی- بهبودی همسرش آتوسا را از سپندارمذ طلب می‌کند و او به یاری آنان می‌شتابد. سراسر اوستا و به ویژه «فروردین یشت» و یسنای 38، آکنده از سخنانی در ستایش و گرامیداشت زمین و زن است.

از آنجا که در باورهای کهن، زمین را نیز مانند زنان، بارور، زاینده و پرورش‌دهنده می‌دانسته‌اند و همه موجودات بر پهنه او و در پناه و آغوش او پروریده می‌شده‌اند، جنسیت او را نیز «مادینه» فرض می‌کرده‌اند و از همین خاستگاه است که عبارت‌های زیبا و دل‌انگیز «مام میهن» و «سرزمین مادری» بوجود آمده و فراگیر شده است. پیشینیان ما، همانگونه که زمین را زن یا مادر می‌دانسته‌اند، آسمان را نیز مرد یا پدر بشمار می‌آورده‌اند و ترکیب‌های «مادرزمین» و «پدرآسمان» از همین جا برخاسته‌اند. بی‌گمان آنان شباهت‌ها و پیوندهایی بین زن و مرد از یک سو، با زمین و آسمان، و بارندگی و رویش گیاهان، از سوی دیگر احساس می‌کرده‌اند. همچنین این را نیز می‌دانیم که در باورهای ایرانی، نسل بشر یا نخستین زن و مرد جهان، به نام «مشی و مشیانه» از ریشه دوگانه گیاهی به نام «مهرگیاه» در دل زمین بوجود آمده و آفریده شده‌اند و در واقع زمین یا سپندارمذ، مادر نسل بشری دانسته می‌شده است.

نامگذاری آخرین ماه فصل زمستان بنام اسفند یا سپندارمذ نیز از همین ویژگی باروری و زایندگی زمین سرچشمه گرفته است. چرا که در همین ماه، نخستین جوانه‌ها از خاک سربرمی‌زند و زایش دوباره زمین را نوید می‌دهد. از همین رو، مردمان ایرانی این ماه و به ویژه روز پنجم آن که با نام ماه همانند است (یعنی اسفندروز از اسفندماه یا سپندارمذروز از سپندارمذماه) را روز گرامیداشت بانوان می‌دانسته‌اند و در این روز، مردان آیین‌هایی برای همسران خود برگزار می‌کرده و هدیه‌هایی به او می‌داده‌اند که متأسفانه آگاهی بیشتری از این مراسم در دست نیست. همچنین بخاطر آغاز فصل رویش و زراعت، از این روز با نام «جشن برزگران» که خود همیاران سپندارمذ در سبزاندن و باروری زمین هستند، یاد شده است. منابع موجود نشان می‌دهد که جشن اسفندگان، مانند بسیاری از دیگر جشن‌ها و آیین‌های ایرانی در انحصار هیچیک از اقوام یا ادیان ایرانی نیست و به تمامی از پدیده‌‌های طبیعت و روابط انسانی برگرفته شده است.

برخی ازماه های زرتشتی ایزدان یا ایزدبانوان خاصی دارند." سپندارمذ" فرشته و ایزد بانوی اسفند ماه است. سپندارمذ در عالم معنوی مظهر محبت‘بردباری و تواضع اهورامزدا است و روی زمین ، فرشته موکل بر زمین و زنهای درستکار و عفیف و شوهردوست است. به این سبب او را مونث و دختر اهورامزدا دانسته اند. او موظف است زمین را خرم و آباد و پاک و بارور نگاه دارد. به این جهت هر کس به کشت و کار و آبادانی بپردازد ‘خشنودی سپندارمذ را فراهم کرده است. در اساطیر آمده است که این فرشته بود که برای "آرش "تیر حاضر کرد و وی را امر کرد که برای تعیین مرز ایران و توران کمانی برگزیند.گفته می شود در گذشته ، اسفند ماه و بویژه این روز ، روز عید زنان بوده است و مردان به زنان بخشش می کردند. سپندارمذ که واژه اوستایی آن "سپنتا آرمیتی" است به معنای تواضع مقدس است و فرشته سپندارمذ در عالم معنوی ، مظهر عشق و تواضع و فروتنی و در عالم مادی، نگهبان زمین است.
از ابوریحان بیرونی نقل است که روز اسفندگان در ایران باستان روز زن بوده و در زمانهای گذشته در این روز زنان کار خانه را تعطیل می‌کردند واداره امور منزل بر عهده مردان بود. به همین جهت این روز را «جشن مزدگیران » می گفتند و مردان به زنان مزد یا هدیه می دادند. 
«کتایون مزداپور» دکترای زبان و ادبیات باستانی در باره سپندارمذ معتقد است: چند هزار سال قبل از میلاد، مادرخدایی وجود داشت که حامی زمین خوانده می شد.سپندارمذ شکل جدیدی از آن مادر خداست. اسفندگان در فرهنگ زرتشتی یعنی روزی که متعلق به این فرشته است و این روز به نام روز "زن" در کتاب ابوریحان بیرونی هم آمده است.
امروزه این جشن هنوز هم با نام «اسفندی» در بسیاری از نواحی مرکزی ایران، همچون اقلید، کاشان و محلات برگزار می‌شود و زنان در این روز، برای خوشنودی ایزدبانوی پشتیبان باروری خود، آشی نیز می‌پزند که بنام همین جشن، «آش اسفندی» نامیده می‌شود. این آیین در روستاهای پیرامون کاشان، همچون نَـشَـلج، اِستَـرک و نیاسر، در نخستین روز اسفندماه برگزار می‌شود. مری بویس (در تاریخ کیش زرتشتی، جلد یکم) گزارش می‌کند که تا مدتی پیش در روز اسفندگان، زرتشتیان کرمان به صحرا می‌رفته و تعداد بی‌شماری از حشرات و پرندگانی که از نظر آنان آسیب‌رسان دانسته می‌شده‌اند را می‌کشته‌اند.

با توجه به منابع موجود دانسته می‌شود که اسفندگان روز گرامیداشت زمین بارور و همتای انسانی آن یعنی بانوان بوده است و نه روز زن به مفهوم مطلق و امروزی آن. به عبارت دیگر منظور از زن، همسر است و نه جنسیت آن. بیرونی نیز در نقل آیین‌های جشن، از زن به عنوان همسر یاد می‌کند و جنسیت زن را در نظر ندارد. آیین‌هایی نیز که امروزه در بسیاری از نقاط دور و نزدیک میهن برگزار می‌شود، همگی در پیوند با روابط عاطفی و مهر‌آمیز همسران است و ارتباطی با جنسیت زنانه ندارد.

این منبع:ولنتاین وارث جشن اسفندگان - رضا مرادی غیاث آبادی

نگارش در تاريخ سه شنبه یازدهم بهمن ۱۳۹۰ توسط mitra

1- شرح دفترچه، تعداد سؤالات و زمانبندی لازم:

در دفترچه آزمون كارشناسی ارشد در رشته پژوهش هنر در سال 1389 جمعاً 170 تست ارائه شده كه از این تعداد، 120 تست مربوط به داوطلبان رشته پژوهش هنر می‌باشد. ( داوطلبان این رشته تنها باید 120 سوال ابتدای دفترچه را پاسخگو باشند) از این 120 تست، 30 تست از شماره( 1 تا 30) به زبان عمومی تخصصی،‌45 تست از شماره ( 31 تا 75) به فرهنگ هنر و ادبیات ایران و جهان و 45 تست از شماره (76 تا 120) به نقد ادبی و هنری اختصاص دارد. با توجه به اینكه مدت پاسخگویی به سؤالات 120 دقیقه می‌باشد، به طور تقریبی مدت یك دقیقه برای پاسخگویی به هر تست اختصاص داده شده است. لازم به ذكر است كه در این آزمون، زبان عمومی- تخصصی دارای ضریب (2)، فرهنگ هنر و ادبیات ایران و جهان دارای ضریب (3) و نقد هنری و ادبی دارای ضریب (4) می‌باشد.

2- بودجه بندی در هر درس:

تست‌های زبان عمومی تخصصی برای همه گرایشات كد رشته (1259) كه شامل: پژوهش هنر،‌هنر اسلامی،‌فلسفه هنر و صنایع دستی است. یكسان و مشترك می‌باشد و از سوال (1 تا 30) دفترچه را به خود اختصاص داده است. پاسخگویی به این تستها صرفاً بستگی به میزان توانایی و آشنایی داوطلبان با زبان انگلیسی دارد و معمولاً منبع خاصی (كتاب) در دفترچه‌های ثبت نام برای آن معرفی نمی‌گردد.

بودجه‌بندی دروس (فرهنگ و هنر ایران و جهان) و (‌نقد هنری و ادبی) در سال 89

فرهنگ و هنر و ادبیات ایران و جهان در كنكور كارشناسی ارشد در گرایش پژوهش هنر با دارا بودن ضریب 3 یكی از دروس مهم و اختصاصی این رشته محسوب می‌شود. در آزمون كارشناسی ارشد سال 89 از مجموع 120 تست اختصاصی پژوهش هنر 45 تست به فرهنگ و هنر اختصاص یافته است. این تستها را می‌توان به دو بخش مهم تقسیم‌بندی كرد: تستهایی كه اختصاصاً مربوط به فرهنگ و هنر ایران است و تستهایی مربوط به تاریخ هنر جهان كه این تستها شامل سؤالاتی مربوط به ادبیات،‌تاریخ هنر،‌ موسیقی، هنرهای تجسمی و معماری هستند.

از كل 45 تست ارائه شده تعداد 26 تست مربوط به هنر ایران می‌باشد كه آن نیز خود به دو بخش هنر ایران باستان و هنر ایران پس از اسلام تقسیم می‌گردد. از این 26 تست 6 تست به هنر ایران، باستان اختصاص یافته است كه شامل :

تاریخ هنر و نقاشی و مكتبهای هنری 2 تست : تستهای شماره (37و 47و 48)

معماری 2 تست: (52 و 64)

تاریخ صنایع دستی (سفالگری) 1 تست: (49)

از مجموع 26 تست مربوط به تاریخ هنر ایران 20 تست به هنر ایران پس از اسلام اختصاص یافته كه شامل:

تاریخ هنر نقاشی و مكتب‌های هنری 10 تست. تستهای شماره (31و 32و 33و 34و 36و 41و 43و 44)

صنایع دستی 2 تست: (61و 63)

معماری 3 تست: (35 و 39و 40)

موسیقی سنتی 2تست: (54 و 55)

از مجموع 45 تست مربوط به هنر ایران و جهان 19 تست به هنر جهان اختصاص یافته است. كه این دروس را نیز می‌توان به سه شاخه دسته‌بندی كرد.

1-       هنر جوامع ابتدایی و اولیه (پیش از تاریخ)

2-       هنر مشرق زمین

3-       هنر جهان غرب ( اروپا و آمریكا)

بودجه‌بندی سؤالات برای هر كدام به شرح زیر است:

-          هنر جوامع اولیه ( پیش از تاریخ): 1 تست. تست شماره (59)

-          هنر شرق: 6 تست: تست‌های شماره 42 ، هنر ژاپن- تست شماره 56 هنر چین و تستهای (57-71-73-74) هنرمند.

-          تاریخ هنر غرب: سبكها و مكتب‌های هنری و نقاشی 8 تست كه شامل تست‌های شماره (50-58-66-65-68-69-70-72)

-          هنر معماری: 3 تست ( 53-60-67)

-          ادبیات و سبكها و مكتبهای ادبی 1 تست شماره 51

همانطور كه ملاحظه شد در این درس 50% سؤالات مربوط به هنر ایران و 50% به هنر جهان است كه در هنر جهان  تستها به هنر غرب اختصاص یافته است.

بودجه‌بندی نقد ادبی و هنری:

نقد ادبی و هنری با داشتن ضریب 4 در كنكور كارشناسی ارشد پژوهش هنر،‌اصلی‌ترین درس اختصاصی این رشته می‌باشد كه 45 تست از مجموع 120 تست آزمون به آن تعلق دارد. در تحلیل بودجه‌بندی این بخش همچون درس فرهنگ و هنر قسمت‌ها را به بخش هنر ایران و هنر جهان و بخش دیگری به نام فلسفه تقسیم‌بندی می‌كنیم. از این 45 تست ، 8 تست به هنر ایران،‌23 تست به هنر جهان، 2 تست به اطلاعات كلی هنر و 12 تست به فلسفه هنر اختصاص یافته است.از 8 تست مربوط به هنر ایران، 2 تست: تستهای شماره (83 و 84) به ادبیات و اختصاصاً شعر متعلق است.

6 تست: (84و 110و 112و 114و 115) به مكتب‌های هنری و نقاشی ایران تعلق دارد. از بین تست‌های مرتبط با تاریخ هنر جهان

-          تعداد 4 تست به مكتبهای ادبی و ادبیات (90و 106و 120و 125)

-          تعداد 2 تست به هنر جوامع اولیه و ابتدایی (92 و 94)

-          تعداد 1 تست به هنر شرق (ژاپن)(113)

-          تعداد 1 تست به معماری (88)

-          تعداد 16 تست هم به مكتب‌های هنری و نقاشی (78و 79و 80و 81و 85و 86و 91و 93و 109و 111 و 116و 117)

از 45 تست ارائه شده در درس نقد ادبی و هنری 12 تست مربوط به فلسفه هنر و نقد است. كه از میان آنها:

-          تست به نشانه‌شناسی (87 و 97)

-          تعداد 2 تست به زیباشناسی و استیك (98 و 99)

-          3 تست به نقد ادبی (101و 104 و 108)

تعداد 5 تست به نظریات فلسفی و نام فلاسفه (96و 102و 103و 107و 118) اختصاص دارد.

3- بررسی تغییرات بودجه‌بندی سال 89 نسبت به سال 88

در بررسی تغییرات بودجه‌بندی در سال 89 نسبت به سال 88 تغییرات محسوسی دیده نمی‌شود. مثلاً در فرهنگ هنر و ادبیات ایران و جهان همچنان نسبتها ثابت است. 45 تست در هر دو آزمون به این درس اختصاص داده شده است. كه بخشی از آن، 45 تست در هر دو آزمون به این درس اختصاص داده شده است. كه بخشی از آن،‌ 26 تست مربوط به تاریخ هنر ایران و بخشی دیگر،‌19 تست به هنر جهان با منابع یكسانی همچون: تاریخ هنر، سبكها و مكتبهای ادبی و هنری،‌معماری و دیگر منابع اختصاص یافته است. در تستهای مربوط به نقد هنری و ادبی هم در منابع اصلی تغییراتی مشاهده نمی‌شود و منابع همان منابع سال گذشته می‌باشد. چون فلسفه هنر، زیباشناسی و نظریات فلاسفه در باب هنر و همچنین تاریخ هنر ایران و جهان و نشانه شناسی.

4- بررسی كلی و منابع و تغییرات روند طراحی سؤالات:

همانطور كه اشاره شد در منابع تست‌ها تغییراتی مشاهده نمی‌شود. اما در روند طراحی سوالات با تغییراتی روبرو هستیم. مثلاً در فرهنگ و هنر ایران و جهان در سال 88 هیچ تستی از موسیقی مشاهده نمی‌شود اما در آزمون سال 89، 2 تست به موسیقی سنتی ایران اختصاص یافته است. یا مثلاً در آمزون 88 یك تست از مجسمه‌سازی آورده شده كه در آزمون 89 هیچ تستی در این مورد دیده نمی‌شود. در بخش هنر جهان در آزمون 88 تنها یك تست از هنر شرق آورده شده در صورتی كه همانگونه كه مشاهده شد در آزمون سال 89 تعداد 6 تست از هنر شرق(هند، ژاپن، چین) اختصاص یافته است و یا مثلاً در آمزون 88 دروس فرهنگ و هنر 2 تست از فلسفه آورده شده كه در تستهای سال 89 مربوط به فرهنگ و هنر هیچ تستی در رابطه با فلسفه هنر دیده نمی‌شود.

با وجود معرفی منابع یكسان گاهی شامل تغییراتی این چنین در آزمونها هستیم مثلاً‌تعداد تستهای مربوط به معماری یا دروس دیگر كمتر یا بیشتر شود. اما معمولاً در درس فرهنگ و هنر تعداد تستهای مرتبط با مكاتب هنری و ادبی و نقاشی نسبت به دروس دیگر، بیشتر مشاهده می‌شود. در درس نقد ادبی و هنری، با وجود منابع یكسان هم چنان تغییراتی در روند طراحی سوالات دیده می‌شود.

چنانچه در سال 88، 21 تست مربوط به فلسفه هنر ( فلسفه،‌زیباشناسی،‌نشانه شناسی) است در صورتی كه این تعداد در آزمون 89 تنها 14 تست است. یا مورد قابل توجهی كه در سال 88 در درس نقد هنری و ادبی وجود داشت و آنهم آوردن 7 شماره تست، از شماره 113 تا 119 فقط درباره فرمالیسم كه در سال 89 تنها یك تست در این درس درباره (فرمالیسم) آورده شده در سال 88 در این درس 3 تست به هنر شرق اختصاص داده شده و در سال 89 تنها یك تست در درس نقد ادبی به هنر شرق اختصاص داده شده ... و یا تغییراتی اینچنینی دیگری كه داوطلبان با مطالعه و مقایسه تستهای سالهای متفاوت شاهد آن خواهند بود.

5- تحلیل كلی آزمون:

با نگاهی كلی به سؤالات و مقایسة آنها با سالهای گذشته،‌در می‌یابیم كه در مجموع تست‌های مربوط به سبكها و مكتبهای ادبی و هنری در سالهای متفاوت تعداد بیشتری از تست‌ها را به خود اختصاص می‌دهد و تست‌هایی در رابطه با موسیقی، خوشنویسی،‌مجسمه‌سازی معمولاً با تعداد بسیار كمی در آزمون مشاهده شده و گاهی اصلاً دیده نمی‌شود. همانطور كه اشاره شد به دلیل اهمیت نشانه شناسی و زیبایی شناسی (استتیك) و فلسفه هنر در رشته پژوهش هنر وجود تستهایی از آنها حتمی و الزامی است و حتماً در آزمونهای متفاوت تعدادی از آنها ارائه می‌شود و همانطور كه می‌دانیم ضریب آنها در آزمون ضریب 4 است لذا داوطلبان حتماً باید مطالعات دقیقی در این درس داشته باشند. در مبحث فلسفه هنر، گاهی تنها نام فلاسفه و گاهی نظریات فلسفی آنها به عنوان تست آورده می‌شود. گاهی طراحی سؤالات به گونه‌ای است كه یك تست در واقع در برگیرنده دو تست است و از دو منبع مختلف آورده شده مثلاً تصویرنگاری یك كتاب ادبی مورد سؤال قرار می‌گیرد كه داوطلب باید هم در زمینه ادبیات مطالعه كرده باشد و هم تصویرگری تا بتواند به این سؤال پاسخ گوید یا مثلاً‌در درس فرهنگ و هنر ایران و جهان مكمل یك سؤال از یك منبع خاص آورده شود. كه در درس نقد هنری و ادبی هم از همان منبع استفاده شود. مثلاً سؤالی درباره مكتب رئالیسم آورده شود و در نقد ادبی سؤالی درباره و مكتب هنری و ادبی دیگری ( مثلاً ناتورالیسیم) كه هر دو از یك منبع ولی برای دو درس مجزا آورده شده است.

در مجموع با توجه به تنوع و گستردگی منابع دروس مربوط به رشته هنر، داوطلبان گرامی نباید تنها به منابع درسی معرفی شده اكتفا نمایند بلكه برای كسب موفقیت بیشتر در آزمونها باید كتاب‌ها و منابع گوناگون هنری را برای ارتقای اطلاعات عمومی هنری خود مطالعه نمایند.

 منبع:www.gozineakhar.com

اسلایدر